Lukács Sándor
Koltai-Nagy Balázs

A márciusi ifjak történetének és a forradalom nagyszabású mozifilmes feldolgozása, melynek központi karaktere a lánglelkű költő, Petőfi Sándor.

(hp)

Rendező: Lóth Balázs
Ország: Magyarország
Premier (HU): 2024.03.14.
Forgalmazó: Forum Hungary

2024.03.30 The Critic

Élvezetes film, történelemhűség ide vagy oda

Bár rengeteg bírálatot olvastam erről a filmről, mégsem tudtak meggyőzni arról, hogy olyan rengeteg történelmi hiba lenne benne. A Hermann Róbert történész által felsorolt dolgok nem tűnnek igazán komoly hibáknak (mint hogy az egyik tábornok a valóságban nem volt bajuszos, meg hogy az egyenruhák nem teljesen stimmelnek és hogy rosszul töltenek meg egy puskát a film végén). A kitalált szereplőkkel sincs bajom, hiszen például az Egri csillagokban is szerepel a gyűrűjét kajtató Jumurdzsák, aki természetesen Gárdonyi fikciója, mégsem teszi történelmietlenné a sztorit. Bár tényleg nem szeretem a Fideszt, azért pusztán emiatt nem húzom le filmjüket, mely amúgy tetszett nekem. Jó, hogy lendületes a cselekmény, mindig van miért izgulni, és tetszetős a reformkori Pest-Buda megmutatása is, a fantasztikus utcaképekkel. Berettyán Nándor szerintem nem rossz Petőfi, és a legtöbb szereplő is jól teljesít. Kiemelném a gonosz Farkasch szerepében Horváth Lajos Ottót, aki tökéletesen jeleníti meg az elszánt császári besúgót. Nálam a dramaturgia és a rendezés is 4 csillagos. És még egyszer mondom, lassan ha kell: nem vagyok Fideszes. Szomorú, hogy már odáig jutottunk, hogy egy szuverén véleményhez is ezt kell kihangsúlyozni Magyarországon.

2024.03.19 Bence377940

a nap véleménye

Nem rossz, de nem is jó

Nem terveztem megnézni, de végül rávettem magam. Nem bántam meg, viszont ez korántsem jelenti azt, hogy egy jó filmről beszélünk. Mindenekelőtt fontos leszögeznem, hogy két dolog nehezítette az objektív véleményalkotást a filmről: Egyrészt, mert poli... Teljes kritika

2024.03.15 Morpheus

Éppen egy autokrácia készít filmet a liberális forradalmárokról a szabadság jegyében

Érdekes szerintem, amikor éppen egy vezérközpontú, konzervatív felfogású és represszív autokrácia készít megemlékező filmet egy liberális forradalmi csoportosulásról. Valahogy nehéz hitelesnek tekinteni tőlük ezt az egészet.

2024.03.24 Jerico

Közepesnél jobb, lelkesítő, látványban nem rossz

Bevallom nagyon utálom, amikor megmondják nekem, hogy miről mit gondoljak és mi kell hogy elnyerje a tetszésem, mit kell kórusban fújjolnom vagy elítélnem. Ilyenkor egyébként is előjön a "csak azért is" énem, mert én még az a régi-vágású pasas vagyok... Teljes kritika

2024.03.15 Timon

Rabok legyünk vagy szabadok?

Szerintem rég nem készült ennyire jó magyar film, mondom ezt úgy, hogy nem vagyok éppenséggel túl rossz véleménnyel hazánk filmiparáról. Ez a film akár... súrolja a hollywoodi színvonalat. Na de hadd ne beszéljek túl nagy szuperlatívuszokban, inkább részletekben: a helyszínek valami elképesztően korhűek, szépen megcsinálták, dicséret a látványtervezőknek, a színészek nagyon meggyőzőek voltak, a film dinamikája pedig olyan ütős több helyütt, akár bizonyos dél-indiai filmeké, melyek ereje azért nem kevésszer Hollywoodot is kenterbe veri... Hogy minden részlet abszolút pontos volt-e, történelmileg hű, arról a film után nem olvastam még utána, nehogy még olyat írjak ide, ami nem az én gondolatom erről. Például erről a Farkasról, akit én inkább csak sehonnai bitang embernek neveznék... Ezzel ez volt a legjobb március 15-e: néztem az ünnepet délelőtt online, meghallgattam a miniszterelnök úr beszédét, később pedig, este jött a film. Moziban persze másképp hatott, és nagyon ütős volt. Van a filmnek egy pár gyengébb jelenete, de ezek összességében nagyon rövidek a több mint kétórás játékidőhöz viszonyítva. Nyelvezetét tekintve a film nem a leginkább korbéli, sokkal inkább a modernebb felé hajlik... A film teljességét tekintve erős hazaszeretetről, igazi hűségről szól. 10/10.

A film 312 912 663 forintos bevételt termelt Magyarországon. A hazai mozik összesen 150 727 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A film a beszámolók alapján hat milliárd forint állami támogatásból készült, ezzel ez jelenleg Magyarország legnagyobb költségvetésű filmje.Szerző: Gábor390920

A producer Rákay Kálmán, a világhírű Kossuth téri népszámláló szerint a filmet megtekinteni hazafias kötelesség. Ő maga a saját elmondása szerint számos megtekintés után 4-5 résznél még mindig megkönnyezi a saját művét. Kálmánt a hazai közönség többek között a szintén sok közpénzből forgatott Aranybulla című produkcióból és a Z+ televízióból már ismerheti.Szerző: Ahoj poplacsek

A filmet Magyarországon (csak) az összes Cinema City mozi csak 2024. 03. 15., péntek napon, a március 15.-ei nemzeti ünnep alkalmából 18:48 időpontban is vetíti, ami az 1848-as dátumra utal. Másik napokon és másik mozinál nem lesz ilyen „különleges időpontban” vetítés.Szerző: Curacao86

A forgatás Budapesten a Magyar Nemzeti Múzeumnál, az Andrássy úton, a Budai Várban, valamint Sopronban, Esztergomban és Komáromban zajlott.Szerző: csd

(2024. 03. 22.)
A Most vagy soha! c. filmet ugyan csak pár napja mutatták be a mozikban, de hallani már évek óta lehet róla. Petőfi, március 15, Nemzeti Dal, nagyon magyarok vagyunk… de hogy ez mennyire elég egy jó filmhez, az már más kérdés. Több

(2024. 03. 16.)
Forradalom-panoptikum
A legújabb, grandiózus hazai kurzusfilm az 1848-as forradalom hőseinek emel szobrot. Nagyszabású díszletek, tolakodó zene, csúcsra járatott heroizálás: az eredmény egy újabb, nem éppen korszerű történelmi mű. Több