A platform

El hoyo

2023.12.14 Ildikó Bacskai

A platform (2019)

Az elejétől kezdve odaszegezi a nézőt a film a képernyő elé, szuper rendezés, éppen annyira irritáló, hogy kíváncsivá tegye az embert. Az alapötlet is szenzációs és a kivitelezés is. Nagyszerű, sokrétű társadalomkritika.

2020.10.28 szf

a nap véleménye

Hatalomjátszma

Szombaton néztem meg, és azóta is sokat gondolok rá. Elég beteg darab, de eszméletlen társadalomkritika fogalmazódik meg benne. Ha mindenki csak annyit venne el, amennyit muszáj, maradna (szinte) mindenkinek. Sajátos köntösbe bújtatva mesélte ezt el ... Teljes kritika

2020.04.25 HE7EDIK

Emberiség

"Háromféle ember van: aki fent van, aki lent van, és aki lezuhan." Már a film kezdőmondata felfedi a mondanivalót. Egészen zseniális ötlet volt egy függőleges börtönnel lemodellezni társadalmunkat. A közepén mozgó platform pedig az emberi kapzsiságot szimbolizálja, hisz ha mindenki csak annyit venne el, ami elég az életben maradáshoz, mindenkinek juthatna. Eszünkbe juthat a Covid 19 által kirobbant felvásárlási őrület... Így hát az alsóbb szintekre mindössze morzsák potyognak, még mélyebbre pedig már az sem. Főhősünk művelt ember lévén próbál harcolni a rendszer ellen, de egy idő után beletörődik az embertelenségbe és megtörik. Egészen eddig tökéletes a film, a végét azonban csúnyán elszúrták. De így is kapunk egy nagyon is megdöbbentő és elgondolkoztató kórképet társadalmunk működési mechanizmusairól. Az meg nagyon is meglepő, hogy mindezt egy spanyol film szállítja nekünk. Respect.

2023.09.18 Master

Nem túl hihető, de érdekes

Sajátos film A platform, mely a legkevésbé sem tűnik hitelesnek, viszont nagyon elgondolkodtató. A speciális börtönbe, mely egy végtelen mély (200 szintből álló) betongödör, önként is be lehet kerülni, jutalom (és pénz) reményében. A gond az élelem-ellátás, ugyanis azt egy platform hozza (lift jelleggel), melyről minden szinten levesznek, amit akarnak a rabok. Csakhogy a legfelső 20-30 szint mindig sokkal többet vesz le magának, mint ami járna neki, így az alsó 50 szintre szinte már semmi nem jut. Tegyük hozzá: kb. a középső 100 szinten is csak mocskos ételmaradék jut mindenkinek. Pedig ha mindenki arányosan fogyasztana, jutna az összes szintnek. A szintenként két-két rab mindegyikét áthelyezik időnként máshová, így ha valaki legelőször mondjuk a 10. szintre kerül, nem nyugodhat meg, mert lehet, hogy pár nap után a 185. emeleten ébred. Az emberi önzést és eltorzult társadalmat szimbolizáló helyre a rabok mindegyike magával hozhat egy-egy személyes tárgyat. A film néhol szinte sokkoló, több helyen gyomorfordító. Értékelésem közepes körüli: 60%.

Nem a legpörgősebb, de azért érdekfeszítő és újszerű mozi. Néhol kicsit gusztustalan, végig komor, sötét tónusú thriller, mert horrornak nem nevezném. Görbe tükör az emberiségnek és saját magunknak is. Ajánlott mozi.

2023.08.03 Jocpappa

Húszas éveim egyik legmeghatározóbb filmélménye volt, amikor csutkára betépve néztem ezt a remekművet '19-ben. Eszméletlen sokszor eszembe jut (ha írnék egy listát, hogy melyik filmre gondolok/asszociálok a legtöbbet, ez benne lenne a Top 5-ben). Mos... Több

2022.02.05 harnas1207

A Gödör és az emberek hozzáállása zseniális alapötlet. De sajnos ennél több nincs ebben a filmben. Az első 15 perc után nem éreztem semmi mondanivalót a történetben, elkezdett darabjaira hullani. Megoldás semmi, elvesztünk a nagy sötétben, mint az ut... Több

2020.05.07 BoBamburg

Sok jót olvastam róla, így nagy izgalommal ültem neki. És hát sejtettem, hogy jó film lesz, a végeredmény még jobb is lett, mint amire számítottam. Egy nagyszerű, kreatív és egyedi thriller, talán az utóbbi idők legjobbja is egyből.

2022.05.08 Fikatours_blogger

Egy jó alapgondolat, még nem történet

Megdöbbentő, mennyi rajongója van ennek a műfajnak. Sajnos, nálam ez a közepéből kiinduló, befejezetlen történetfolyam nem ütötte meg a jó film kategóriát, pedig ígéretesen indult.

2023.01.15 KCintia

Tükröt tart az emberek felé

Régen láttam ilyen remek filmet. Végig fenntartja a feszültséget és az ember érdeklődését. A színészi játékok zseniálisak, a film tematikája pedig nagyon egyedi volt a számomra. Mély a mondanivalója, és igaz is. Tükröt tart a társadalom felé, amit meg is érdemelnek.

2021.04.17 Di Canio

Régóta meg akartam nézni, és nem is csalódtam benne. Érdekes film, bár vannak benne furcsaságok, de ettől eltekintve jó szórakozás. A vége viszont ennek se volt nagy megfejtés.

2020.04.24 Eniq

Érdekes elgondolás volt, az egyszer biztos, számomra kicsit gyomorforgató néhol, de egyszerűen én nem bírom az ilyesmit. Ettől függetlenül tetszett a film, nem átlagos, és csak ajánlani tudom.

2020.03.23 Bakó Zoltán

Ajánlom!

Remek film! A Kockára hasonlít. Bár annyira nem mozgalmas, inkább filozofikus. (Szinte biztos vagyok benne, hogy lesz remake...)

2021.11.05 Clay44

A legkomolyabb társadalomkritika, amit film bemutatott. Emellett brutálisan jó film. 10/10.