Denevérember

Lubi   2019. 10. 03.

legújabb vélemény a nap véleménye

30 éve a csúcson

Batman karaktere először 1939-ben jelent meg a Detective Comics egyik számában. Kitalálói, Bob Kane és Bill Finger Supermant vették a figura alapjául, de sokkal sötétebbre és realisztikusabbra formálták azt. A történet kiindulópontja szerint a fiatal Bruce Wayne árván marad, miután szüleit elveszíti egy rablótámadásban, ennek köszönhetően felnőttként, vagyonát felhasználva megalkotja alteregóját, Batmant, és Gotham City első számú bűnüldözőjévé válik. A karakter gyorsan az egyik legnépszerűbb szuperhőssé nőtte ki magát, azóta több médiumban is megjelent, köztük számos filmadaptációt is megélt. Az első komoly vállalkozás nagy költségvetésű Batman-film forgatására az 1989-ben, idén éppen 30 éve bemutatott Batman című Tim Burton filmmel jött el. A költségvetés immár lehetővé tette, hogy a rendező vászonra vigye a szárnyas igazságosztó történetét saját vízióját megvalósítva. A film erőteljes szerzői jegyeket sorakoztat fel. Stílusa a képregények világát és a viktoriánus kori, illetve gótikus motívumokat ötvözi. Batman eredetét ismerhetjük meg a filmben. Bruce Wayne szüleinek elvesztése képregényhű adaptáció, eltekintve attól, hogy – mint később kiderül – a rablógyilkos, aki megölte a szüleit, a várost fenyegető bűnöző, akit Batman változtatott Jokerré, mikor beledobta egy savas tartályba. Ezáltal könnyen párhuzam vonható a két ellenség között. Teljes ellentétek a komor denevér, az... több»

rbernadett   2015. 09. 12.

Vicces, egy kicsit szánalmas, de akkor valami új. Akkor még az effektek és az egész elképzelés újszerű volt, éppen ezért mindenki nagyon várta, talán nem is csalódott senki...AKKOR, de így visszanézve már egy kicsit nevetséges.

Deku   2017. 07. 17.

A régen igazi szenzáció volt és hozzá is tartozik a Batman történelemhez. Szerintem eszméletlen jó volt. Ma már lehet, hogy nevetséges de nem ehhez kell mérni.

Thibo84   2016. 06. 14.

Hiába Nolan nagy sikerű trilógiája, számomra a Tim Burton féle Batman - A Denevérember és a Batman visszatér a favorit.

Filmdoki   2018. 07. 24.

Alighanem az egyik legjobb Batman film

Bevallom férfiasan, egyetlen Batman képregényt sem olvastam még. Kölyökként viszont imádtam az animációs sorozatot, sőt volt egy Batman figurám is. Menő volt, izgalmas és akció dús, tehát meg volt benne minden, amivel egy gyereket le lehet kötni. Aztán teltek az évek, tudtam hogy van Batman, de a filmeket nem néztem meg. Gimibe viszont valami úton-módon elhatároztam, hogy én bizisten megnézem a Batman antológiát. Neki is fogtam, és amit láttam, na az lenyűgözött. Na jó, nem egy Keresztapa szintű mestermű a Batman, viszont saját kategóriáján belül az egyik legjobb, ha nem a legjobb. Tim Burton filmje kellően elborult, sötét, akció dús és humoros. Ezek között tökéletesen egyensúlyozik a rendező, és nincs az, hogy tök komolyan venné magát al'la Nolan-féle Sötét lovag trilógia. Sokan általában az egyik legnagyobb hibájának azt róják fel, hogy Batman a háttérbe szorul és Nicholson Jokere viszi el a show-t. Valahogy engem ez nem zavart, sokkal inkább rásegített arra, hogy Batman megmaradjon egy titokzatos éjszakai igazságosztónak. Nicholson egyébként tényleg brillírozik, minden megmozdulása aranyat ér. Egyébként le a kalappal előtte, ugyanis a smink, amivel elmaszkírozták irritálta a bőrét, de ő mégis végigcsinálta a filmet. Jokeren egyébként rengeteget dob Sinkó László frenetikus szinkronja, aki apait-anyait beleadva mutatta meg, hogy mire képes a magyar szinkronszakma. Egyébként az... több»

szaka123   2016. 01. 25.

A '90-es években nagy számnak számított, de volt alkalmam nem régen ismét megnézni, hát... Kicsit már paródiába hajlott néhol. Régen nagyon szerettem, most is végig néztem, szóval nem unalmas, de a technikai kivitelezések néhol nagyon viccesek mai szemmel. Egyszer érdekes lehet megnézni, már csak Joker miatt is!

Scramananga   2016. 09. 13.

Nem mondanám a kedvenc filmemnek, de tény, hogy összefoglalta nekem a Batman világot. Bizonyos szemszögből, még jobban is tetszik, mint a Christopher Nolan-féle trilógia. A színészek közül, Jack Nicholson-t emelném ki, maradandó alakítást hozott, nagyon jól megfogta a Joker esszenciáját. Danny Elfman, talán legjobb zenéjét írta meg, és a történet is tetszett. Gyengesége a látvány, ami sose tetszett, bár a legvégső jelenetet imádom. De a vizuális effektek szerintem borzalmasak.

Robert Wuhl
Michael Gough
Michael Gough
Billy Dee Williams
Jack Palance
Jack Palance
Tracey Walter
Michael Keaton

Steve Martin és Daniel Stern elutasította Alexander Knox szerepét.

(Thibo84)

A film első vázlatát 1980-ban Tom Mankiewicz, a Superman (1978) társszerzője írta, és elmeséli Batman és Robin eredetének történetét. A gazemberek Joker és Pingvin lettek voltak, és Rupert Thorne, meg Barbara Gordon is megjelentek. A végén Robinnak jelmezben kellett volna megjelennie (hasonlóan a Mindörökké Batmanhez (1995)).

(Thibo84)

Willem Dafoe neve merült fel elsőként Joker szerepére.

(Thibo84)

A múzeumban a gázálarcot kísérő kis levélen a kézírás Tim Burtoné.

(Thibo84)

Eredetileg George Michaelt és Michael Jacksont kérték fel, hogy készítsék el a film zenéjét. Jackson elutasította a felkérést, mert épp turnézott.

(Thibo84)

Tim Burton nem szereti Prince dalait. Jon Peters ötlete volt.

(Thibo84)

Mel Gibson volt az első választás Bruce Wayne (Batman) szerepére, de vissza kellett utasítania, mert már elkötelezte magát a Halálos fegyver 2. (1989) iránt.

(Thibo84)

Tim Burton Brad Dourifot akarta a Joker szerepre, de a Warner Brothers felülbírálta.

(Thibo84)

Jack Nicholson meggyőzte a filmkészítőket, hogy közeli barátjának, Tracey Walternek adják Bob szerepét.

(Thibo84)

Jack Nicholson annyira szerette a filmet, hogy egy darabig hetente egyszer megnézte a házában.

(Thibo84)

Tim Burton a nyolcvanas évek végén vászonra álmodta a Denevérember komorabb változatát, mely teljesen szokatlan módon szakít az 50-es 60-as években megszokott gyermekibb hangvételű koncepcióval. több»