A víz érintése (2017)

The Shape of Water

GedyPapa   2018. 03. 05.

Nagyon nem értem, hogy mitől vált ez a film Oscar-díjassá? Hiszen a jelöltek nagy része jobban sikerült, mint a Víz érintése. Engem nagyon nem tudott elkapni. Az elképzelés és a hangulat tetszett, de minden esemény kiszámítható volt. Kaptunk egy fura szerelmespárt, egy undorító "gonoszt", egy csetlőbotló öregurat ferde hajlamokkal. Ennyi és semmi más. A látvány szép volt, de ettől még nem lesz valami a legjobb film.

Berto49   2018. 03. 11.

Szomorú, hogy itt tart az amerikai mozi. Csak nagyon kevesen merik kimondani, hogy „meztelen a király!” Fantasy volta miatt kár benne logikai hibákat keresni (szinte az egész másból sem áll) inkább a célját keresem, mert számomra még csak nem is dereng. Sok mindent hordtak össze a kritikusok és a filmes oldalak hozzászólói, de nekem csak azért nem nézhetetlen, mert voltam annyira elszánt, hogy végigkínlódjam. Az biztos, hogy egyszer és soha többé!

indingo   2018. 02. 23.

A hangulat, a látvány -bár a lény nem - bejött! Jó volt ez a szürkeség, de a történet vérszegény. És azt a különleges humort sem találtam meg benne. A plágium felvetése meg más kérdéseket is megfogalmaz!

ArpiHajdu és Réci   2018. 03. 03.

Tudjuk, Guillermo del Toro nem egyszerű eset, s ha egyszer elszabadul a fantáziája, ott kő kövön nem marad. Ez a Faun labirintusa esetében nagyon is működött, tökéletesen állította párhuzamba a háború okozta emberi kegyetlenséget a mesevilággal, amelybe egy kislány csöppen bele. S bár mese alatt itt egyáltalán nem egy habos-babos Disney-sztorit kell érteni, a Faun pedig nem éppen Mickey egér volt, éppen azért működött a dolog, mert amit láttunk, azt mégis csak betudhattuk a gyermeki fantázia egy kilátástalan helyzetre adott válaszának. Na de mi a helyzet A víz érintésével? Az egész sztori legalább olyan szürreális, mint a Faun, csakhogy itt nem egy gyerek fantáziájába kalandozunk, hanem végignézzük, ahogy egy felnőtt nő meztelenkedik egy hüllőre hasonlító lény előtt, s nem kell prűdnek lenni ahhoz, hogy kicsit sok legyen a látvány. Sally Hawkins, akármennyire is jól alakít, azt kell, hogy mondjam, (szerintem) a körülötte lévő összes mellékszereplő lejátssza őt a vászonról. Octavia Spencer karaktere úgy kell a filmnek, mint egy falat kenyér, tőle kapjuk meg a humort, ami nemcsak a színésznőnek áll nagyon jól, hanem a történetnek is szüksége van rá. Richard Jenkins szintén tökéletes, mindkét karakter a film nagy-nagy pozitívumának tekinthető. Strickland személyében, Michael Shannon tolmácsolásában pedig megkapjuk Vidal kapitányt is, vagyis a kegyetlenség legfőbb képviselőjét, akinek ez esetben nemcsak a lelke rohad, hanem a teste is. Ilyen erős „mellékszereplői” alakítások mellett Hawkinsnak nincs egyszerű dolga, szerethetően furcsa karaktert hoz, akinek több-kevesebb sikerrel próbáljuk megérteni a tettei mögött rejlő belső motivációkat. A történetbe sok mindent bele lehet látni, egy néma és lelkileg sérült nő, aki így vagy úgy, de fogyatékossága révén kirekesztettnek érzi magát a társadalomból, de olyan természetes nemi vágyai vannak, mint akármelyik női társának (talán kicsit még túl is buzog benne, ha a felkelés utáni napi rutinját nézzük, de nincs is ezzel semmi baj). A víz érintését felfoghatjuk a lehető legfurcsább romantikus filmek is, amelyet életünkbe láttunk (s ezzel sincs semmi baj). E kettő kombinálásából pedig egy elborult filmesztéta is felkaphatná a fejét, hogy akkor itt valami olyasmiről van szó, hogy a szerelem nem ismer határokat, s hogy a kommunikációhoz (illetve egymás megértésére) nincs szükség beszédre, hiszen az leredukálja az egymás iránt táplált érzéseket, és így tovább…. Még ha így is lenne, valamiért ez számunkra nagyon giccsesen hangzik, a filmben látottak alapján pedig több mint bizarrnak. Már-már kissé ironikus, ahogy del Toro megteremti két különleges hősünk titkos találkozásainak romantikáját: a dallamos francia zenével és a tojásreggelivel. Az egész a film egy pontján (SPOILER számomra ez a pont macska fejének leharapása volt, bár tény, hogy ez csak az én állatok iránti érzékenységem miatt lehetett így SPOILER) mégis kezdett már kicsit túltengeni, a vége pedig szépen-lassan megütötte a giccs szintjét. Talán más lett volna a helyzet, ha nem keverik bele a romantikát, kaptunk volna egy (előre elnézést kérek a hasonlatért) Szabadítsátok ki Willy-t jellegű történetet, amelyben megmentenek egy veszélybe került lényt, hogy az aztán visszatérhessen eredeti környezetébe (tény, hogy a filmnek van egy heist-movies szála, amely egész jóra sikeredett). Ez esetben azonban nem lett volna meg a kellő művészi faktor, s tény, hogy a végeredmény sem lett volna ennyire különleges. Nincs tehát igazán tuti recept arra, hogyan vélekedjünk A víz érintéséről. Részemről az idei Oscar-szezonban nem ez lesz a kedvenc alkotás! Jó a szürrealitás, de ez esetben talán kicsit túl öncélúra sikeredett! Megadtuk az esélyt a filmnek, szerettük volna szeretni del Toro újabb dobását, s lehet, hogy bennünk van a hiba, de az a fajta körülrajongást, amelyet a filmszakma adott A víz érintésének nem tudjuk mire vélni. Olyan érzésünk van ezzel kapcsolatban, mint a Holdfény esetében: egy szép, korrekt mozi lett a maga értékeivel, de ennél nem több.

Diesel   2018. 02. 24.

Ha röviden kellene jellemeznem a filmet akkor azt mondanám hogy ez egy varázslatos bájos kis film lett. A horror műfaj az azért túlzás erre a filmre, inkább egy romantikus sci-fi drámai hangulatban. A karakterek, a szereplők jól játszanak teljesen jól felveszik a ritmust a film cselekményeivel. A hangulat az páratlan az teljesen megfogott. Olyan a film mintha tennénk egy idő utazást az 1960-as évekbe. Nagyon jó volt látni végre egy olyan filmet ahol ennyire apró részletekbe menően igyekeztek bemutatni az akkori kort. Gondoljunk csak az épületekre a bútorokra, a városi buszra akkor ott volt még a cukrászdában lévő forgó süteményes vitrin és még sorolhatnám. A szereplők ruházata, környezete minden teljesen korhű. A látványos dolgok mellett még nekem rettentően tetszett a korabeli zene. Ebből lett az a tökéletes hangulat ami végig átjárta a filmet. A történet szerintem ötletes volt, kimondottan tetszett hogy ebbe a 60-as évekbeli hidegháborús időszakba szőtték bele. A lény szépen kidolgozott szerintem egyáltalán nem volt félelmetes én néha viccesnek is találtam. Jó volt látni ahogy a félénk visszahúzódó néma takarító lány hogyan válik bátor "szabadságharcossá" és küzd az igazságért. A legszebb az egészben talán a film magasztos mondanivalója. A film tökéletesen mutatja be a lány és a lény kapcsolatán keresztül a jó és a rossz (kormányügynők) örökös harcát. A film rávilágít arra hogy mi emberek mennyire gyarlóak vagyunk inkább elpusztítanánk az ismeretlent mint hogy megismerjük azt. De mindig vannak kivételek, mit a filmben a néma lány is. Látványos szerethető és nagyon hangulatos film, mindenképpen ajánlom. Engem teljesen megfogott a film és örülök hogy időt szántam rá és megnéztem, egy élmény volt! Nálam 10/10.

Michael Stuhlbarg
Sally Hawkins

Egy gyönyörű, felemelő romantikus mese, ami kell az ember lelkének, a sok komoly/komolykodó film mellett. Jól esik látni egy ilyen gyöngyszemet, ami kicsit kiszakít minket a valóságból, és elhiteti velünk, hogy csodák igenis léteznek, mint például ez a film. 10/10 több»

Guillermo del Toro egy közel tökéletes mesét készített felnőttek számára, ami nézőitől megkövetel egy bizonyos mértékű értelmi és érzelmi érettséget, valamint nyitottságot. Aki úgy érzi, hogy megfelel eme kritériumoknak, annak garantálom, hogy a Víz érintése maradandó élményt fog nyújtani. 80/100 több»

Amikor az Amélie csodálatos élete, A szürke ötven árnyalata és a Szabadítsátok ki Willyt! karambolozik az E.T.-vel a '60-as évek amerikájának hidegháborús színtere előtt. 6/10 több»

A filmben látható mozi volt az első filmszínház, ahol a teljes filmet először levetítették.

(ArpiHajdu és Réci )

A víz alatti jeleneteket úgynevezett száraz-nedves technikával rögzítették, amelyhez különleges füstgépeket használtak, amelyek olyan hatást értek el, mintha a szereplők haja és ruhája a vízben lebegne.

(ArpiHajdu és Réci )

Guillermo del Toro még 2013-ban felhívta Sally Hawkinst, hogy lenne számára egy főszerepe. Ekkor a színésznő éppen egy novellát írt, amelyben egy nő hallá változik.