Egy korszakot jelenít meg a film, ahogy Rácz Zsuzsa könyve is tette anno. Lehet szidni, de ha sablonosnak tűnik is, csak azért, mert sokan éltünk hasonlóan.
A film igaz történet alapján készült, valakik korábban tényleg kimentették a bálnákat a jég fogságából. Nyilván a hollywoodi gépezet giccses sziruppal öntötte le a forgatókönyvet, és egyértelműen a szívünk melegségére apelláltak. De a nagy szív nagy érzelmeket mozgat, és a nagy érzelmek nagy cselekedetekre sarkallnak. Nyilván nem tudunk a hétköznapokban bálnát menteni, de az otthonaink közelében mi is megtehetjük azokat a lépéseket, amivel óvjuk a környezetet, bármilyen kis dolgokról van is szó. Ezúttal a magyar filmcím kellemes csalódást okozva sokkal frappánsabb lett, mint a túl általános Big Miracle, vagyis a nagy csoda.
Fiatalon valahogy kimaradt nekem ez a sorozat, pedig kedvelem a vidéki, kisvárosi történeteket. A sorozat az amerikai prérit elfoglaló és benépesítő korai telepesekről szól. Láthatjuk a primitív életformát, amit ma is nagyra tartanak az amerikai kultúrában. Megismerjük az öttagú család küzdelmes mindennapjait az 1800-as évek végén játszódó történetben. Nem várhatunk sokat a sorozattól, hiszen 1974-ban kezdték forgatni, tehát lassan ötven éves lesz. Egyszerű eszközökkel dolgozik, korrekt színészekkel, a gyerekek és kutyák persze emelik a cukiság faktort. Továbbá egyértelműen a hagyományos családi szerepmodellt és a vallásos gondolkodást teszi a történet alapjává, ami bár valóban értékes dolog... több»
Stílusosan szólva: bűnrossz. Pedig vártam a filmet, nagyon. De most se stílus, se jó történet, de még Benoit Blanc se. Mármint a nyomozó elvileg jelen van, de ez nem az a karakter, akit megismertünk az első részben. Szóval csak a címe kapcsolja a nagyszerű első részhez, semmi más.
Színpadi mű vagy tévéjáték ? Mindenestre Gárdonyihoz nem méltó. A párbeszédek nehezen mentek a színészeknek, időnként mintha az olvasópróbáról érkeztek volna, annyira darabos volt. Néha azért sikerült természetesebb hangvételre váltani. A képek statikusak, a beállítások is merevek. Az egyetlen kivétel Stefanovics Angéla, aki nagyszerűen hozta a szolgálólány szerepét. Nem tudom, mi volt a célja Goda Krisztina rendezőnek, vajon a 80-as évek tévéjátékait akarta megismételni?
89 Fekete szépség (1994)