arctoslion   2020. 04. 09.

A Tuti film...

Nem értem a fanyalgókat. Nem unalmas, végig jó film. Az akkori miliőt hűen ábrázolja. Jól ábrázolja az akkori lehetőségeket. Ahol kell, adatokat közöl, ahol kell, izgalmas. Ami a szereplőket illeti; Ryan Gosling nekem meglepő volt, mielőtt elkezdtem nézni a filmet, de azt " megnyugodtam ", hiszen nagyon jól tette le a szerepet az asztalra. Végig látni lehetett, hogy úgy is, mint az akkori valóságban, Armstrong a munkáját végezte. Neki nem az volt a lényeg, hogy ő legyen az első, aki a Holdra lép, hanem az, hogy megtörténjen. Nagyon tetszett. 10/9... több»

Attila G.   2019. 04. 18.

Az asztronauta felesége... Szerepében: a csodálatos Claire Foy

Igazából azon gondolkozom, hogy egy ilyen filmmel kapcsolatos hozzászólás bármely pontjára oda kell-e írni a „SPOILER” szócskát – amit egyébként kifejezetten utálok használni a magyartalansága miatt. Létezik-e olyan ember, akinek ha egy kicsit is felkelti az érdeklődését a film; akkor bármiféle meglepetést okozhat számára a film végkifejlete. Ugyanis mondhatjuk, hogy valós történet alapján készült a film –, hogy miért fogalmaztam így, arra visszatérek. Azért töprengek, mert szerintem a film zseniális „epilógusában” szerintem újra lejátszódik a szemünk előtt a film egész története, még ha csekély mértékben megváltozó kronológiával is. S eme filmmel kapcsolatos hozzászólás tekintetében talán bőségesen elegendő lenne erről az utolsó jelenetről írni (na persze nem azért, mert a film rossz lett volna). Pedig… Na de ne szaladjunk ennyire előre. Teszem hozzá, szerintem a film címe akár némiképp is félrevezető is lehet. Ha valaki csak a film címét olvassa el – bármiféle egyéb, a filmmel kapcsolatos információ hiányával –, szerintem teljes jogossággal gondolhatja azt, hogy ez a film például az Amerikai Egyesült Államok valamelyik elnökéről szól, és még csak nem is lehetne hibáztatni ezért a feltételezésért. Mivel nagy filmrajongó vagyok, természetesen olvastam a filmről. Nem feltétlenül terveztem, hogy meg is nézem, mivel egy olyan már-már gejl film képe lebegett a szemem előtt, ami tal... több»

ArpiHajdu és Réci   2018. 11. 14.

Korrekt film Az első ember, de nem több

Damien Chazelle-nek nem kellett túl sokat tennie ahhoz, hogy rövid időn belül az egyik kedvenc rendezőmmé avanzsálódjon. Csak két cím: Whiplash és Kaliforniai álom. Számomra mindkettő szerepel az elmúlt évek legnagyobb filmélményei között. Zseniális alkotások ezek, s mindezt egy olyan rendező hozta létre, aki még a 35. életévét sem töltötte be. Legújabb filmje, Az első ember is egy igazán korrekt produkció, gyönyörű fényképezéssel, hatásos képsorokkal. De valami mégis hiányzik belőle ahhoz, hogy gyarapítsa a legerőteljesebb filmélményeim listáját. Valahogy nem tudott megmutatkozni Chazelle egyedi látásmódja, s talán ebben a témában nem is volt esély rá, hogy megmutatkozzon. Félreértés ne essék, semmi gond nincs azzal, hogy a rendező ezúttal elrugaszkodva kissé a zenés műfajoktól, valami másban is kipróbálta magát. S ha már váltani akart, Neil Armstrong űrkalandja abszolút olyan sztori volt, amit igenis be kell mutatni szélesvásznon is. S Chazelle ezt remekül meg is valósította, ahogy korábban is írtam, már-már túl korrektre sikerült ez a produkció, s furcsa módon ezúttal ez nem dicséret. A világ minden táján ismerik Neil Armstrong történetét, az amerikaiak számára pedig valószínűleg ez olyan legendává vált, amit sosem felejt el az, aki átélte (vagyis a tv/rádióközvetítéseket hallgatva, körmét rágva izgulta végig a kalandot), s nincs kétségem afelől, hogy a legtöbb amerikai egye... több»

HETEDIK   2018. 10. 21.

Csodálatos alkotás Az első ember

Csodálatos film. Chazelle már lerakott az asztalra egy Whiplasht, a Kaliforniai álom nekem nem tetszett, de a szakma azt is elismerte, most pedig itt van Armstrong története. Rögtön a közepébe csapunk, láthatjuk ennek a zseniális pilóta/mérnök repülését a légkör peremére és hihetetlen manőverét vissza a Földre. Mindezt olyan feszült és klausztrofób módon, mint ha csak ott lennénk a főhőssel, egyszerűen belepaszíroz a székbe az élmény. Ez a hatás nem csitul később sem, minden egyes űrjelenetnél átélhetjük mindezt, hála Chazelle zsenijének. Ryan Gosling csont nélkül hozza a szinte mindig kimért Armstrong karakterét, még a leglehetetlenebb pillanatokban is megőrzi hidegvérét, csupán egyetlen alkalommal hullik darabjaira: mikor meghal kislánya, Karen. A jelenet, mikor Gosling elkezd sírni, hosszan kitartva, szívszorító és olyan erővel van eljátszva, hogy már ezért Oscarra jelölném az actort. A Karen jelenség végig ki van tartva a filmben, Armstrong egy pillanatra sem feledi halott csemetéjét, mikor pedig a Hold kráterébe beleejti karkötőjét, na ott még nálam is eltört a mécses. Armstrong és az első Holdraszállás története centiről centire mutatja be ezt a hihetetlen történetet, fantasztikus színészi teljesítményekkel, vérprofi rendezéssel és olyan jelenetekkel, hogy néha félre kellett néznem, mert szinte megvakultam, olyan intenzítással pörgött a cselekmény meg az űrkabin. A végső ... több»

HercegPeter   2019. 08. 12.

A holdraszállás az emberiség egyik legnagyobb eseménye és ez a tett összefonódott Neil Armstrong nevével. De a film megmutatja, hogy hányan voltak a háttérben azok, akikről fogalmunk sincs és azok akiknek az élete árán jutottak el a Holdra. Várható volt, hogy előbb vagy utóbb készül egy nagyszabású mozifilm a törtétekről. Ugyebár a sztorin nem nagyon lehetett színezni, így talán mondhatom, hogy nem túl izgalmas, inkább drámai. A címből is sejthető, hogy a film lényege nem a holdraszállás, hanem az addig vezető több éves, kínkeserves út és azok, akik ezt az utat végigjárták. Akit csak az előbbi érdekel az egyből tekerjen az utolsó pár percre. Egyébként szerintem maga a film nem egy nagy durranás. Talán jobb lett volna, ha elmennek egyfajta dokumentarista irányba, mert nálam ez a dráma nem volt túl hatásos.

Orosz István   2018. 10. 26.

Nekem picit unalmas volt, de érdekes volt nem egy szokványos önéletrajzi film volt. Nem sokat láthattunk a híres asztronauta előéletéből, mondjuk engem érdekelt volna pl a gyermekkora mi volt az álma stb... 4D-be néztük effektekkel egész jó volt!

Thibo84   2019. 02. 24.

Vontatott és helyenként unalmas film. Nem igazán kötötte le a figyelmemet. Ráadásul még a lényeget is hamarjában lezavarták, a Holdra szállást. Olyan érzésem volt, mintha inkább a drámai vonalára akarnának a film készítői ráfókuszálni.

Corey Stoll

A film összbevétele 100 546 153 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 44 006 540 forintot termelt. A hazai mozik összesen 101 690 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

Claire Foy kifejezetten Janet Armstrong megformálásának kedvéért vált meg hosszú hajától, hogy jobban hasonlítson rá, és ezáltal is hitelesebb legyen. Ez a rövidebb frizura később is praktikusnak bizonyult, hiszen a Millennium-filmek folytatásában, az Ami nem öl meg című filmben is egy fiúsabb külsejű lányt kellett alakítania.

(Attila G.)

Neil Armstrong ugyan nem élte meg a róla szóló film bemutatóját, de áldását adta a projektre, amelyben az életrajzi könyvének írója, James R. Hansen is közreműködött társproducerként. Armstrongnak nagyon tetszett az, ahogyan a könyvben ábrázolta őt Hansen, így úgy vélte, ha a filmben is ezt a vonalat követik az alkotók, nem lehet semmi probléma.

Szeptember elején a velencei fesztiválon volt Az első ember című film világpremierje, és már akkor kitört egy vita vele kapcsolatban. A produkció Neil Arsmtrong életrajzából készült, és azt a tízéves küzdelmet meséli el, amelynek eredményeként az első ember a Holdra léphetett. A filmet már most többszörös Oscar-várományosnak tartják, van azonban valami, ami bántja egyesek csőrét. Miközben dokumentarista hitelességgel mutatnak be mindent, ami a holdraszállással kapcsolatos, kimaradt az a jelenet, amikor Armstrong és Buzz Aldrin kitűzik az amerikai lobogót Földünk útitársa felszínén. Egyes bírálók szerint emiatt a film nem eléggé hazafias. Az első embert jegyző Damian Chazelle Oscar-díjas rendező erre azt válaszolta, hogy mindez nem politikai állásfoglalás akar lenni, csupán arról van szó, hogy a film Armstrong érzelmeire és tapasztalataira koncentrál, ebből a szempontból pedig nem perdöntő jelentőségű, amikor társával kitűzik a zászlót. Ryan Gosling tréfával ütötte el a dolgot, mondván, mivel ő kanadai színész, az amerikai zászlót illetően nála „kognitív torzítás” léphet fel, talán ezért nem tartja jelentősnek a problémát. Neil Arsmtrong fiai, Neal és Eric, akik tanácsaikkal segítettek a film alkotóinak, egyáltalán nem érzik gondnak a zászlóügyet, de azt mondják, nem akarnak senkit befolyásolni, aki megnézi a filmet, döntse el mindenki maga, mit gondol erről. A DigitalSpy pedig rámutat, hogy amikor Armstrongot a Holdon látjuk, a háttérben szinte végig ott van az amerikai zászló, akárcsak az egész filmben, hiszen a NASA épületein és az amerikai portákon is mindig ott leng a csillagos-sávos lobogó. A történeti hűség kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a zászló-probléma már a holdraszállás idején is megjelent, sokan kifogásolták ugyanis, hogy űrhajósok nem az ENSZ, hanem az USA lobogóját tűzték ki a Holdon. (UIP Duna)

Az első ember Damien Chazelle első olyan filmje, melynek nem maga írta a forgatókönyvét.

Ez Damien Chazelle első nem zenés filmje.

Az első ember a Universal Pictures első filmje, melyet IMAX kamerákkal vettek fel.

A film alapjául szolgáló kötet szerzőjét, James R. Hansent eddigi pályafutása alatt kétszer jelölték Pulitzer-díjra.

Damien Chazelle és a zeneszerző, Justin Hurwitz negyedik közös filmje (Guy and Madeline on a Park Bench, Whiplash, Kaliforniai álom).

Ryan Gosling és a rendező, Damien Chazelle második közös filmje a Kaliforniai álom után.

Damien Chazelle az Oscar-díjas Kalifornia álom mögött álló teljes kreatív stábot magával hozta, beleértve a zeneszerzőt, Justin Hurwitz, az operatőrt, Linus Sandgrent, a jelmeztervezőt, Mary Zophrest és a vágót, Tom Crosst is.

Az első ember visszahozza a klasszikus hollywoodi drámák hangulatát, visszafogott, de hatásos eszközökkel dolgozik, méltón mutatja be a Holdra szállás történetét, és az embert mögötte. több»

Pazar látvány és egy karaktertanulmány: ez lett Damien Chazelle első grandiózus blockbustere, amely végül a Holdra repíti a nézőt. több»

A fiatal direktor legújabb mozijára a legjobb szó az, hogy hatásos. Hatásos, mert jó szókásához híven a rendező ismét remekül bánik a feszültségteremtéssel, illetve kiválóan alakítja filmje atmoszféráját, ezáltal jól érezteti velünk az alkotás Armstrong és csapata küldetésének súlyát anélkül, hogy pátoszos és giccses ömlengésbe menne át a végeredmény. több»