ArpiHajdu és Réci   2018. 11. 14.
Korrekt film Az első ember, de nem több

Damien Chazelle-nek nem kellett túl sokat tennie ahhoz, hogy rövid időn belül az egyik kedvenc rendezőmmé avanzsálódjon. Csak két cím: Whiplash és Kaliforniai álom. Számomra mindkettő szerepel az elmúlt évek legnagyobb filmélményei között. Zseniális alkotások ezek, s mindezt egy olyan rendező hozta létre, aki még a 35. életévét sem töltötte be. Legújabb filmje, Az első ember is egy igazán korrekt produkció, gyönyörű fényképezéssel, hatásos képsorokkal. De valami mégis hiányzik belőle ahhoz, hogy gyarapítsa a legerőteljesebb filmélményeim listáját. Valahogy nem tudott megmutatkozni Chazelle egyedi látásmódja, s talán ebben a témában nem is volt esély rá, hogy megmutatkozzon. Félreértés ne ess... több»

HETEDIK   2018. 10. 21.
Csodálatos alkotás Az első ember

Csodálatos film. Chazelle már lerakott az asztalra egy Whiplasht, a Kaliforniai álom nekem nem tetszett, de a szakma azt is elismerte, most pedig itt van Armstrong története. Rögtön a közepébe csapunk, láthatjuk ennek a zseniális pilóta/mérnök repülését a légkör peremére és hihetetlen manőverét vissza a Földre. Mindezt olyan feszült és klausztrofób módon, mint ha csak ott lennénk a főhőssel, egyszerűen belepaszíroz a székbe az élmény. Ez a hatás nem csitul később sem, minden egyes űrjelenetnél átélhetjük mindezt, hála Chazelle zsenijének. Ryan Gosling csont nélkül hozza a szinte mindig kimért Armstrong karakterét, még a leglehetetlenebb pillanatokban is megőrzi hidegvérét, csupán egyetlen al... több»

Orosz István   2018. 10. 26.

Nekem picit unalmas volt, de érdekes volt nem egy szokványos önéletrajzi film volt. Nem sokat láthattunk a híres asztronauta előéletéből, mondjuk engem érdekelt volna pl a gyermekkora mi volt az álma stb... 4D-be néztük effektekkel egész jó volt!

Hakker   2019. 02. 10.

Ez a film remek tisztelgés Neil Amstrong emlékének. Sajnálatos módon, már nem élhette meg a premiert, de tisztában volt a forgatókönyv tartalmával és meg volt vele elégedve. Ez a film egy életrajzi film, ami teljesen helyénvaló, de véleményem szerint, kicsit kevesebb üresjárattal, sokkal érdekfeszítőbb filmet lehetett volna készíteni, a mennyiség a film minőségének a rovására ment. De egyszer mndenképp érdemes megnézni.

Milanman   2018. 12. 26.
Filmművészet, felső fokon.

Damien Chazelleről már eddig is tudni lehetett, hogy generációjának egyik legtehetségesebb alkotóművésze. Külön bravúros eddigi pályafutásában, hogy minden filmjével újabb műfajokban próbálta ki magát és eddig mindig rendkívül magas szintű volt a végeredmény. A First Man sem kivétel. Sikerült a fiatal rendezőnek az a bravúr, hogy egyszerre lett filmje izgalmas, feszült kordokumentum és megható, drámai életrajzi film. Chazelle láthatóan és tudatosan törekedett arra, hogy a történelmi/életrajzi alkotóelemek hangsúlyát úgy határozza meg, hogy egyszerre legyen mindkét műfajban fajsúlyos az alkotása. Az űrkutatás visszásságait, az amerikai-szovjet űrverseny kiéleződését és az űrmissziók műhelyti... több»

Josh Singer
Josh Singer
Corey Stoll

Az első ember visszahozza a klasszikus hollywoodi drámák hangulatát, visszafogott, de hatásos eszközökkel dolgozik, méltón mutatja be a Holdra szállás történetét, és az embert mögötte. több»

Pazar látvány és egy karaktertanulmány: ez lett Damien Chazelle első grandiózus blockbustere, amely végül a Holdra repíti a nézőt. több»

A fiatal direktor legújabb mozijára a legjobb szó az, hogy hatásos. Hatásos, mert jó szókásához híven a rendező ismét remekül bánik a feszültségteremtéssel, illetve kiválóan alakítja filmje atmoszféráját, ezáltal jól érezteti velünk az alkotás Armstrong és csapata küldetésének súlyát anélkül, hogy pátoszos és giccses ömlengésbe menne át a végeredmény. több»

Neil Armstrong ugyan nem élte meg a róla szóló film bemutatóját, de áldását adta a projektre, amelyben az életrajzi könyvének írója, James R. Hansen is közreműködött társproducerként. Armstrongnak nagyon tetszett az, ahogyan a könyvben ábrázolta őt Hansen, így úgy vélte, ha a filmben is ezt a vonalat követik az alkotók, nem lehet semmi probléma.

(ArpiHajdu és Réci )

Szeptember elején a velencei fesztiválon volt Az első ember című film világpremierje, és már akkor kitört egy vita vele kapcsolatban. A produkció Neil Arsmtrong életrajzából készült, és azt a tízéves küzdelmet meséli el, amelynek eredményeként az első ember a Holdra léphetett. A filmet már most többszörös Oscar-várományosnak tartják, van azonban valami, ami bántja egyesek csőrét. Miközben dokumentarista hitelességgel mutatnak be mindent, ami a holdraszállással kapcsolatos, kimaradt az a jelenet, amikor Armstrong és Buzz Aldrin kitűzik az amerikai lobogót Földünk útitársa felszínén. Egyes bírálók szerint emiatt a film nem eléggé hazafias. Az első embert jegyző Damian Chazelle Oscar-díjas rendező erre azt válaszolta, hogy mindez nem politikai állásfoglalás akar lenni, csupán arról van szó, hogy a film Armstrong érzelmeire és tapasztalataira koncentrál, ebből a szempontból pedig nem perdöntő jelentőségű, amikor társával kitűzik a zászlót. Ryan Gosling tréfával ütötte el a dolgot, mondván, mivel ő kanadai színész, az amerikai zászlót illetően nála „kognitív torzítás” léphet fel, talán ezért nem tartja jelentősnek a problémát. Neil Arsmtrong fiai, Neal és Eric, akik tanácsaikkal segítettek a film alkotóinak, egyáltalán nem érzik gondnak a zászlóügyet, de azt mondják, nem akarnak senkit befolyásolni, aki megnézi a filmet, döntse el mindenki maga, mit gondol erről. A DigitalSpy pedig rámutat, hogy amikor Armstrongot a Holdon látjuk, a háttérben szinte végig ott van az amerikai zászló, akárcsak az egész filmben, hiszen a NASA épületein és az amerikai portákon is mindig ott leng a csillagos-sávos lobogó. A történeti hűség kedvéért érdemes megjegyezni, hogy a zászló-probléma már a holdraszállás idején is megjelent, sokan kifogásolták ugyanis, hogy űrhajósok nem az ENSZ, hanem az USA lobogóját tűzték ki a Holdon. (UIP Duna)

Az első ember Damien Chazelle első olyan filmje, melynek nem maga írta a forgatókönyvét.