Marion Crane, a titkárnő ellop 40 ezer dollárt főnökétől, majd új autót vesz, és egy motelben húzza meg magát. Együtt vacsoráznak a szelíd, de furcsa tulajjal, Norman Bates-szel. A titkárnő visszavonul szobájába, de zuhanyzás közben gyilkosság áldozata lesz: egy öreg nőnek tűnő gyilkos… több»
Többek szerint az első igazi thriller, ezt leginkább a műfajt megalkotó Alfred Hitchcock tudná igazából eldönteni. Egy picit kamaradráma jelleget ölt, az elme dimenzióin keresztül, álomszerű utaknak lehetnek tanúi a nézők. A kettős személyiség, mint ... teljes kritika»
Ez egy időtálló klasszikus, így nagyon meg sem kell magyarázni, mire a zseniális értékelés. Viszont ez nem csak Alfred Hitchcocknak szól, hanem a szereplőknek, a helyszínnek és a film minden percének. Kedvelem az igazán jó régi filmeket, amiket nem effektek és CGI-ok tesznek jóvá, hanem a rendezői találékonyság és a tudás. Nem szeretem minden alkotását Hitchcocknak, viszont azt nem lehet elvitatni tőle, hogy az unalmas rétestészta filmjeiben is vannak vágás nélküli hosszú, mégis tökéletes jelenetek és páratlan párbeszédek, amikért azokat is lehet visszásan, de szeretni. A Psycho pedig egy olyan darab, amibe bele lehet kötni, de kár. Ugyanis egy olyan hátborzongató atmoszférát teremt a nézőnek, amit a mai filmek is nehezen hoznak, pedig ma sokkal könnyebb dolguk van a készítőknek. A Bates motel azóta kultusz lett, és többen próbálkoztak így vagy úgy újra életre kelteni Hitchcock Psychojának történetét, csak hát jó és hiteles színészek is kellenek a produkcióhoz, és az éleslátás, amivel a rendező rendelkezett. Szerintem azon felül, hogy oktató jellege is van a filmnek, egy élvezhető thriller, amit mindenkinek érdemes egyszer megnézni.
A film összbevétele 50 000 000 dollár volt (imdb.com).
Hitchcock remek marketing szakember is volt. Robert Bloch regényét, amelynek megfilmesítési jogát névtelenül 9.000 dollárért vette meg felvásárolta a könyvesboltokból, hogy a leendő nézők ne lehessenek tisztában a végső csavarral.
(Berto49)A filmnek van egy színes (colorized) változata is, de ez hatásában messze elmarad a fekete-fehér változattól.
(Berto49)Az eredetileg 1959-ben megjelent Robert Bloch könyvre Hitchcock villámgyorsan lecsapott és már a következő évben el is készült a kultuszfilmmé vált alkotás.
(Berto49)A zuhanyzós jelenetben, amikor csak a zuhanyrózsát látjuk alulról, akkor valójában egy több méter magas zuhanyrózsából engedték a vizet, majd mielőtt elérte volna a kamerát, gyorsan elvették azt.
(moviewer)