Játssz karácsonyi ajándékcsomagért! · Ajándék mozijegy minden felhasználónknak! Több info itt » Login

Szárnyas fejvadász 2049

(Blade Runner 2049)

Milanman  2017. 10. 11.

Röviden úgy lehetne megfogalmazni, hogy a BR 2049 minden és még annál is sokkal több, mint amit egy rajongó várhat tőle. A 35 évvel ezelőtti első rész egy filmes (vagy annál is több) műfaj megalapozója volt, mindenre hatással volt, ami utána következett. A cyberpunk vizualitása, gondolatai, kérdésfelvetései filmen először itt jelentkeztek markánsan, hogy aztán egész generációkat varázsoljon el és ösztönözzön gondolkodásra. A 2049 egyik legjobb tulajdonsága, hogy nem akarja erőltetetten túlszárnyalni az elődöt, nem akar ugyanúgy "megkérdőjelezhetetlen mérföldkővé" lenni, ám klasszisát tökéletesen bizonyítja, hogy így is lehet, hogy azzá válik. Villeneuve (a rendező), ahogy az "Arrivallal" már bizonyította, a sci-fi műfajban nagyon otthonosan mozog. A különböző értelmezési, történeti és filmtechnológiai szintek egymásra építésével egy olyan filmes toposzt hoz létre, ami egyszerre gyönyörűen épül be az előzmény filmes jelképvilágába, idézi meg annak legjobb motívumait és válik önmaga által, saját értékén is filmes mesterművé. Az első szint, a látvány: a BR 2049 csont nélkül az elmúlt x év egyik leggyönyörűbb filmje. Amit Roger Deakins, mint operatőr ezzel a filmmel művelt, az a szakma jelenlegi abszolút csúcspontja. Ha ezért nem kap Oscar díjat, akkor nincs igazság a földön. Tökéletesen idomul a képhez (második szint) a film zenéje, ami szintén egyszerre idézi fel a 82-es klasszikus Vangelis féle, mára cyberpunk hangzásként emlegetett muzsikavilágot, de mellette egyszerre tud modern, magasztos és (saját jogon) monumentális is lenni. A történet pedig (harmadik szint), nos azt meg kell élni...csavaros, gondolatébresztő, de végeredményében letisztult és igencsak egyszerű és elemi, mindeközben csodálatosan folyik bele és lesz egyszerre folytatása az első filmnek, kibővítése a legfontosabb kérdéseinek, vagyis, hogy az emberi létünk milyen alapokon nyugszik, a cselekedeteink hogyan határoznak meg minket és vajon az emberi lét pótolható, reprodukálható-e mindazon alapvetően fontos hozzávalói nélkül is, amik az anyagi világban való létezésükön felül állnak? A 2049 bőven ad gondolkodni valót, ötletet a néző számára, hogy a felvetetett kérdésekre megoldást találhasson, de akkor is tökéletesen élvezhető, ha csak egy vizuálisan bravúros, elsősorban művészeti tablóként tekintünk rá. Mert az tagadhatatlan, hogy a film tempója tablószerű, meditatív és művészfilmeket idéző. De a BR is ilyen volt és szerintem sokan részben pont ezért is szeretik azt a mai napig is. A film végső konklúziója és értékelése egyszerű: látni kell és hagyni, hogy hasson. Ha nyitott szívvel nézzük, akkor a rendezés, a képi világ, a zene, a hibátlan színészválasztás és a történet által valami igazán egyedi és különleges filmélmény lehet a jutalmunk. Biztos vagyok abban, hogy nem fog mindenkinek tetszeni, de akinek igen, az nagyon elégedett lesz.

rosko.peter@gmail.com  2017. 10. 11.

Elfogult vagyok. Már azt is imádtam, ahogy felépítették a film körüli háypot. A kisfilmek (amiket alább belinkeltem) az interjúk, a megosztott előzetesek, mind csak feljebb és feljebb tolták a lécet és megugorhatatlan magasságba tették az elvárásokat. Pár hete megnéztem az első részt, majd úgy ültem be a filmre, hogy lesz, ami lesz. Végül lett is valami meg nem is. Az első pillanatban berántott a film különleges világa. Ezt imádtam az első részben is. Egy olyan alternatív valóság, aminek minden részlete ki van dolgozva. Kézzel fogható az atmoszférája, szinte érzem a szagokat, az esőt, mindent. Iskolás gyereknek éreztem magam, ahogy a kirakatban nézem a playmobil játékokat. Gyönyörű képek. Ehhez jött az első egy óra szerintem igenis mozgalmas cselekménye. Ryan Gosling abszolút főszereplője a filmnek és szerintem nagyon is jól hozta a karaktert. Ana De Armas ismét gyönyörű, talán csak Robin Wright volt meglepően béna. Pont, mikor azt kezdtem fogalmazni magamban, hogyan fogom az egekbe magasztalni a filmet, és írom le, hogy a legjobb eddig evör, amit láttam, na pont akkor úgy belassult, hogy talán meg is állt. Hirtelen mintha minden jelenetet Tarr Béla keze érintett volna. Egy lovacskát kb. 10 percig emeltünk ki a hamuból úgy, hogy mindenki tudta mi lesz vele, egyáltalán nem fokozta az érzelmeket, csak idegesített. Mivel a játékidő 163! perc és kb az első óra után lassultunk be, kínzó másfél óra következett. Persze ki tudta előre? Vártam, csak vártam, néha jött egy akciójelenet, az valamit segített, de egy idő után már semmi sem. Ekkor következett Harrison Ford. Na! Gondoltam, majd a papi kihúzza őket a csávából, de tévednem kellett  sokan azt írták, hogy mekkorát alakított, meg, hogy a jelenléte hangsúlyos meg bla-bla…lófaszt. Nem csinált az semmit. Azon gondolkoztam, hogy minek volt itt annyi időt Magyarországon, ha ilyen kevés jelenete van. így már értem azt a sok bringázást… Nem akarok spoilerezni, de kb. minden lényeges cselekményét megmutatják az előzetesekben. A másik óriási csalódás Jared Leto gagyi játéka volt. Mondjuk nem segített rajta a rosszul megválasztott szinkronhang sem. Ő volt a vak milliomos, a misztikus lény…csak épp pont érdektelen maradt és nem is nagyon futatták ki a történetszálát. Apropó történet: attól eltekintve, hogy a film jó két harmada csigatempóban vánszorgott, szerintem a történetet nagyon is jól kitalálták. Az első rész teljes cselekménye elfért volna a második rész első 15 percében. Rengeteg minden történik. És mindent normálisan elmagyaráznak. Számomra nem maradt sok kérdés, vagy elvarratlan szál, így tehát csak a tempóval volt gondom. A zenéről: nos Hans Zimmer nem egy Vangelis. A dallamok helyett csak BRAAAM BRAAAM volt, néha olyan erősen, hogy majd’ beszakadt a hátam. Nagyon hiányzott az első rész csodás hangszerelése. Ez egy mínusz lett amúgy. Összességében inkább tetszett a film, mint sem és abszolút ajánlom mindenkinek, akit kicsit is érdekel, mert még fogunk hallani róla sokat. Tuti, hogy bejut az Oscar-ra, ha mással nem a set-designnal, és a képpel, mert felejthetetlen élményt nyújt. Tényleg olyan minőségű animáció és trükkök, amilyeneket még sosem láttam. Fontos megjegyezni, hogy én IMAX 3D-ben néztem, ami még rárakott az élményre képileg, hangilag egyaránt. Nyilván a jó öreg 2D és eredeti hang máshogy adja át, ki tudja, talán ha lesz időm, úgy is megnézem a majd három órája ellenére. Egy hatalmas élmény volt, na!

kozse48  2017. 10. 09.

Az első igen jó volt. Ez semmi. Szuper fényképezés, ostoba, érthetetlen, kommersz tartalom, ripacskodó színészi játék, erőltetett mozgás, semmi, egy kommersz giccs.

Alphik  2017. 10. 02.

Leesett az állam a film látványától. Ilyen erős atmoszférájú mozit nem tudom, mikor láttam utoljára. Minden másodpercében kidolgozott, hibátlan, sőt mi több, mestermű!

klip  2017. 09. 30.

Na azt azért tegyük hozzá, hogy ez a film, bár a zsenialitása kétségbevonhatatlan, bő fél órával hosszabb, mint kellett volna, és emiatt voltak részek, amikor egyszerűen unatkoztam. Csak ezért nem kapja meg tőlem az 5 csillagot.

Ridley Scott
Ridley Scott
Mackenzie Davis
VOX.hu - Szárnyas fejvadász 2049
A Szárnyas fejvadász 2049 elapasztja a szavakat, kiszárítja a torkot, s egy hatalmas könnycseppet indít útjára az arcon. Ha hagyjuk, elragadja az embert, s olyat mutat kívül s belül, amit elhinni is alig vagyunk képesek, nem hogy befogadni. 100/100
Filmsomnia.hu - Szárnyas fejvadász 2049
A Szárnyas fejvadász 2049 tökéletes továbbgondolása kultikus elődjének, ám kiválóan működik attól fugetlenül is. Minden szinten újat tud mutatni, karakterei, atmoszférája és hangulata újraértelmezik a modern sci-fi definícióját, míg kivitelezésben a filmkészítés magasiskoláját tárja a néző elé. Igazán azonban mély és elgondolkodtató témái emelik az átlag filmélmény feletti magaslatokba. 95/100
Movieaddicts: Szárnyas fejvadász 2049
Mindenesetre ez a film még látványpornónak is kevés, vagy sokkal inkább túlontúl hosszú. Csak óvatosan a megtekintésével! 4,5/10

Denis Villeneuve így nyilatkozott a film kapcsán rá nehezedő nyomásról: "Tudom, hogy az összes rajongó baseball ütővel jön majd a moziba. Tisztában vagyok vele, és tiszteletben tartom. A művészet kockázat, és kockáztatnom kell. Ez lesz életem legnagyobb kockázatvállalása, de részemről rendben van ez így. Nagyon izgalmas ez a számomra. Tíz éves korom óta arról álmodom, hogy sci-fit fogok készíteni, és nagyon sok folytatásra nemet mondtam. A Szárnyas fejvadász 2049-re nem tudtam nemet mondani. Nagyon szerettem az eredetit, így hát azt mondtam: Rendben van, megcsinálom, beleadok mindent, hogy nagyszerű legyen."

A filmet eredetileg Ridley Scott rendezte volna, azonban az Alien: Covenant és annak további folytatásai miatt lemondott a rendezésről, de producerként továbbra is a fedélzeten maradt.

Az 1982-es Szárnyas fejvadász sztárja, Sean Young nem kapott szerepet a folytatásban. A színész nagyon megsértődött, és arra szólította fel az eredeti film rajongóit, hogy bojkottálják a folytatást, ha nem kap szerepet.