A 22-es csapdája

A 22-es csapdája

Catch-22
Berto49

Olaszország, 1943. Cathcart ezredes folyton emeli az amerikai bombázópilóták bevetésének számát. Yossarian kapitánynak és társainak nincs más lehetősége, minthogy megpróbálja orvosi úton leszereltetni magát. Ezzel azonban beleesnek a huszonkettes paragrafus csapdájába. A szabály szerint ugyanis leszerelni csak azt a katonát lehet, aki ezt az elmeállapotára hivatkozva kéri. Aki viszont ezt kéri, az nyilvánvalóan nem lehet őrült, csupán ki akarja magát vonni a harci állományból. Vagyis nem szereltethető le.

Rendező: Mike Nichols
Író: Joseph Heller
Forgatókönyvíró: Buck Henry
Premier (HU): 1972.09.07.

2020.11.15 Interfectorem Sabnock

Nem volt szerencsém a könyvhöz (bepótolom), de a film nekem annyira nem volt nagy durranás. Valahogy nem jött át az egész. A színészek sem tudtak rám hatással lenni. Gyenge közepes ez a produktum.

2019.07.23 Berto49

Abszurd klasszikus

Le kellene már szoknom a könyv és a belőle készített film összehasonlításáról! Ennél azonban meg kell említenem, hogy az olvasmányélmény képest nagy csalódás. Az amerikai irodalom bővelkedik a témát feldolgozó regényekben („Meztelen és holtak”, „Most és mindörökké” és még hosszan lehetne folytatni a sort, de a háborút ilyen groteszk, abszurd szemlélettel ábrázolni csak Joseph Heller tudta. Az említett jellemző stílusból azonban a film a frenetikus poénok ellenére meglepően keveset vett át. Az egyik főszereplőt, Yossarian kapitányt (Alan Arkin alakítása, akit egyébként kitűnő színésznek tartok) teljesen másnak képzeltem el. A javaslatom szerint mindenképpen előbb a könyvet érdemes elolvasni, aztán jöhet a film.

2019.09.16 dailyfilmsan

A film több ponton egyezik Joshep Heller regényével, mégis van egyfajta eredetiség is a képkockák között. A szereposztás kicsit mellésiklott, mégis kellőképpen mókás volt a maga morbid módján, ahogy a könyv is. Az olasz virtus viszont annyira nem ny... Több

2016.12.05 Twister

remek ironikus antimilitarista film. A 22-es csapdája az egyik kedvenc könyvem, és ez egy nagyon jól sikerült illusztráció hozzá

Annak ajánlom ezt a filmet aki olvasta a könyvet. Korához képest nagyon jó film, szerintem ez a 70-es évek legjobb filmje

A Cathcart ezredest játszó Martin Balsam Talia Balsam színésznő apja. 1989 és 1993 között Talia Balsam és George Clooney házastársak voltak; 2019-ben Clooney kezdeményezésére előállította és irányította a 22-es Csapdája minisorozatot.Szerző: dailyfilmsan

A forgatás első hete után Mike Nichols 200 statisztát küldött haza, mivel azt akarta, hogy a pianosai támaszpont inkább elhagyatottnak tűnjön, mint zsúfoltnak.Szerző: dailyfilmsan

Art Garfunkel színészi debütálása ebben a filmben volt. Szerző: dailyfilmsan

Mike Nichols és Buck Henry 2 éven keresztül dolgoztak Joseph Heller regényének forgatókönyvvé alakításán.Szerző: dailyfilmsan

(2019. 05. 28.)
Összességben nem mondanám kihagyott ziccernek a filmet, de nem is hagy igazán maradandó emléket a néző lelkében. Több