Star Wars I. rész - Baljós árnyak (1999)

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars I. rész - Baljós árnyak

Artemisia   2018. 08. 12.

Nehéz kritikát mondani erről a filmről, hiszen egy legendás széria előzményfilmje és a klasszikus Star Wars trillógia (Egy új remény, a Birodalom visszavág, a Jedi visszatér) olyan magasra tették a mércét és a rajongói elvárásokat, hogy bármit is nyújt a film, nehéz lesz felérnie az elődei zsenialitásához. Viszont kapásból rossznak vagy feleslegesnek sem bélyegezhetjük, hiszen hozza a Star Wars univerzum hangulatát és nyilvánvaló korlátai is vannak a film cselekményének; az addig megjelent részek történéseit kell megalapoznia és azt az utat kell bemutatnia, amit a karakterek bejártak az Új reményig. Nehéz tehát objektív véleményt mondani róla, de azért vállalkozom rá, hogy többé-kevésbé önálló alkotásként értékeljem. Szóval a film a galaxis politikai válsághelyzetének ismertetésével indít és ez a történet makroháttere is. Sokak szerint ez felesleges, unalmas és imidzsromboló adalék a széria eredeti struktúrájára nézve. Kicsit valóban lelassítja és vontatottabbá teszik a filmet a tanácsteremben játszódó jelenetek. De szerintem szükségszerű volt bemutatni a Birodalom születésének politikai hátterét is, és a Jedik társadalomra gyakorolt szerepét is. Emellet látjuk a gonosz birodalmiak szervezkedését is. A Tatooine-i jelenetek szintén vontatottak, de az egész Star Wars univerzum magját alkotják, mert nemcsak Darth Wader eredettörténetét ismerjük meg, hanem elkezdődik Luke és Leia megszületésének előkészítése is. Ezenkívül a fogatverseny ikonikus jelenet, aminek mindenképpen helye van a széria legjobb jelenetei között; ahogy a film végi kardpárbaj is ilyen ikonikus jelenet. A karakterek műanyagszerűségét is gyakran bírálják, erre is érvényesek azonban az előzményfilm-korlátok. A készítők nem engedhették szabadjára a fantáziájukat, mivel nem új karaktereket kellett alkotniuk, hanem már meglévő, a rajongók által kedvelteket kellett "konzerválniuk". Alapvetően szükséges "áldozatnak" tartom a Baljós árnyakat a Star Wars oltárá n, hiszen valóban a teljes "mitológiát" tartalmazza, de emellett még élvezhető, értékes filmélményt is nyújt, önálló filmként is megállja a helyét.

Orosz István   2017. 08. 01.

Jó kis előzmény rész volt, itt megismerhetjük a gonoszt, aki gyerekként még ártatlan volt. Méltó előzménye a többi résznek. Tetszett nagyon a történet is.

GedyPapa   2017. 03. 05.

Nem azért tartom gyengének a Baljós árnyakat, mert az új széria tagja. Nem azért tartom gyengének, mert beleszerelmesedtem a régibe. Nem! Maga a film nem tetszik és nem az új széria, hiszen a 3. rész számomra az egyik legjobban sikerült Star Wars film. De fogatversenyestül, Jar-jar Binksestül mindenestül nem üti meg nálam azt a szintet, amit egy SW-nek hoznia kéne.

Thibo84   2019. 05. 16.

A George Lucas által alkotott új Star Wars trilógia, vagy is előzmények közül, ezt kedvelem a legjobban, még az ellenére is, hogy a sokakból un-szimpátiát kiváltó Jar Jar is szerepel benne. Én kimondottan kedveltem és szórakoztatónak találtam a karakterét. Liam Neeson alakítása végett is érdemes megnézni, mert Jedi lovagként is nagyszerűen megállta a helyét, ráadásul a sorsa is elég drámai. A verseny látványosra sikeredett és aki először látja, annak izgalmas is lehet amint a Tatuin dűnéi között száguldoznak. Sajnáltam viszont, hogy Darth Maulnak nem igen volt esélye kibontakozni, csak ilyen kevés játékidő jutott neki, pedig igen impozáns lett a közte és a két Jedi közti csata. De még sem éreztem, hogy visszaadná a film azt a hangulatot, amit az eredeti trilógia nyújtott.

harnas1207   2018. 11. 28.

Oké jöhetnek a kövek, de szerintem ez volt a leglátványosabb és legélvezhetőbb Star Wars rész. A halál droidokat imádtam, volt benne fénykard harc és sok harci jelenet.

Qui-Gon Jinn adóvevőjét a kellékesek egy borotvából alkották meg.

(Puncs)

George Lucas azt nyilatkozta, hogy Jar Jar karakterét a Disney Goofy-ja ihlette.

(Artemisia)

Yoda-nak a Baljós árnyakban 3 lábujja van,de a többi filmben 4.

(Artemisia)