Portré - A targoncakelező, aki felért Hollywood csúcsára, Liam NeesonA kép forrása: Photo © Sony Pictures

A héten debütált a hazai mozikban a karrierjének másodvirágzását élő Liam Neeson legújabb akciófilmje, az Elrabolva 3. Az e heti alkotói portré főszereplője sajátos utat jár be a csúcsig, és minden bizonnyal maga sem gondolta volna a Guinness sörgyárban, hogy néhány évvel később már Hollywood ünnepelt sztárja lesz.

A kezdetek: Az amatőr boksztól az ír nemzeti színházig

Liam Neeson 1952. június 7-én született Észak-Írországban. Három lánytestvére van, Elizabeth, Bernadette és Rosaline. Kilenc éves korában kezdett el bokszolni, a középiskola végéig aktívan küzdősportolt. Tizenöt évesen egy meccsen eltörött az orra, ez azonban nem akadályozta meg őt abban, hogy megnyerje az ír bokszbajnoságot.  Két évvel később, miután egy mérkőzés során rövid időre elvesztette az eszméletét, fel kellett hagynia a sporttal. Az érettségi után a Belfasti Queen’s Egyetem hallgatója lett, ahol fizikát és számítógép-tudományokat tanult, azonban hamar otthagyta az iskolát. Ezt követően targoncakezelő volt a Guinness sörgyárban, de dolgozott kamionsofőrként is. Két évig tanárképzőben tanult, majd hazatért szülővárosába. Mivel fiatal kora óta érdekelte a színészet, 1976-ban belépett a Lyric Player's Theaterbe, 1978-ban pedig csatlakozott az ír nemzeti színház, az Abbey Theater társulatához,  ahol sikeres színpadi karriert futott be.

Egy karrier mérföldköve: Schindler listája

Első jelentős filmszerepét az 1981-es Excalibur - Vér és mágiaban kapta. Színészi kvalitásaira hamar felfigyelt a szakma, és a '80-as években olyan filmekben szerepelt, mint a Lamb (1986) vagy a Clint Eastwood nevével fémjelzett Holtbiztos tipp (1988). Karrierjében az áttörést az 1990-es Darkman hozta meg számára, mely egyúttal belépőt is jelentett Hollywood filmcsillagai közé. 1993-ban főszerepet kapott a Steven Spielberg 7 Oscar-díjas remekművében, a Schindler listája című produkcióban. "A Schindler listája előtt nem hittem volna, hogy a filmek ilyen mértékű változást tudnak előidézni társadalmi szinten. De látva, hogy mi történet a Schindler listájával, és a világ körüli turnét, be kellett látnom, mekkora erővel is bírnak a képek" - árulta el a színész az egyik interjújában. "A Schindler listája több szempontból is nagyon különleges film. Zseniális forgatókönyve volt, és nagy élmény volt Steven Spielberggel dolgozni; igazán közel kerültünk egymáshoz" - tette hozzá.

Hollywood csúcsán

Szintén 1993-ban debütált a Broadwayen az Anna Christie című darabban, mely a színházi Oscarjának tartott Tony-díj jelölést is meghozta számára. A próbák során ismerkedetett meg jövőbeli feleségével, Natasha Richardsonnal. A következő évben szintén együtt játszottak a Jodie Foster nevével fémjelzett Nell, a remetelány (1994) című filmben, majd még ebben az évben házasságot kötöttek. A párnak két  gyermeke született, Michéal Richard Antonio (1994) és Daniel Jack (1995). A Rob Roy (1995) és a Michael Collins (1996) főszerepeivel a színész felért pályája csúcsára, miközben Hollywood elhalmozta ajánlatokkal. 1999-ben ismét egy sztárrendezővel, George Lucas-szal dolgozott a Star Wars I. rész - Baljós árnyak (1999) forgatásán, melyben Qui-Gon Jinnt alakította. A színész saját bevallása szerint annyira szeretett volna játszani a filmben, hogy el sem olvasta a forgatókönyvet. Még ugyanebben az évben II. Erzsébet királynő lovaggá ütötte.

A kétezres évek: az Elrabolva-franchise és a családi tragédia

A színész karrierje az ezredforduló után is töretlen maradt, és olyan sikerfilmekben láthattuk, mint a Christopher Nolan rendezésében bemutatott Batman: Kezdődik! (2005), a Mennyei királyság (2005), az Elrabolva (2008), valamint annak folytatásai. Bár nem igazán hitt a film sikerében, Neeson ázsiója ismét az egekbe szökött. "Azt gondoltam, hogy el sem fog jutni a mozikba. Valójában, hogy őszinte legyek, ez volt az egyik oka, amiért elvállaltam. Úgy voltam vele, hogy szívesen eltöltenék három hónapot Párizsban, és meg szerettem volna csinálni azokat a komoly fizikális igénybevételt jelentő jeleneteket, melyekről senki sem gondolta volna, hogy képes vagyok rájuk, aztán mehet a film a tékákba. Aztán óriási siker lett belőle. Egy kicsit szégyelltem is magam miatta, de aztán az emberek akcióorientált forgatókönyveket kezdtek küldeni nekem" - árulta el.

És valóban, ezt követően olyan akciófilmek főszerepeit játszotta, mint A szupercsapat (2010), az Ismeretlen férfi (2011), a Csatahajó (2012), a Non-stop (2014), a Harmadik fél (2014), majd az elvetemült bandita szerepében tűnt fel a Hogyan rohanj a veszTEDbe (2014) című western paródiában. A 25 millió dolláros büdzséből készült Elrabolva 227 milliót kaszált világszerte, így nem is volt kétséges, hogy elkészül a folytatás. Az Elrabolva 2 (2012) azonban már nem tudta megismételni elődje sikereit. A kritikusoknál egyértelműen elhasalt, de fantáziátlan forgatókönyve miatt a közönség sem fogadta túl lelkesen. Ennek ellenére a bevételek tekintetében meglepetése mégis sikerült az első rész fölé kerekednie, mellyel egyben a harmadik epizód elkészülését is előre vetítette.

A sikereket azonban egy sajnálatos családi tragédia árnyékolta be, amikor a színész felesége 2009-ben egy síbaleset következtében életét vesztette, miután súlyos agysérülést szenvedett. Neeson a baleset idején a Chloe - A kísértés iskolája (2009) forgatásán dolgozott, de miután értesült a hírről, azonnal feleségéhez sietett, aki március 18-án a kórházi ágyában hunyt el.