Dunkirk

(Dunkirk)

ArpiHajdu és Réci  2017. 07. 28.

Ez a film mesterien van összerakva. Kész, ennyi. Azt gondoltam, hogy Christopher Nolan az Eredet után nem fog tudni jobb filmet összehozni (ezt csak azért mondom, mert a Csillagok között nekem egyáltalán nem jött be, s a Sötét Lovag-trilógiának sem vagyok feltétlen rajongója), de ez a film bebizonyította, hogy a rendező számára nincs lehetetlen: sikerült olyan szinten megragadni a háború emberi oldalát, ahogy azt még korábban nem láttam. A végén szabályosan futkosott a hideg a hátamon, akkora élmény volt látni ezt a filmet. Így elmesélni egy történetet emberségről és eltökéltségről, egyszerűen bámulatos. Mindezt úgy, hogy nincsenek nagyszabású csatajelenetek a jók és a rosszak között, mellőzi a pátoszos, hazafias giccset. Amikor viszont feszültség van, akkor tényleg feszültség van, semmi műbalhé, csak késhegyig kiélezett feszültség. A film képlete tényleg nagyon egyszerű: egy olyan történelmi szituáció elmesélése, ahol a puszta túlélés felér a győzelemmel. A fontos azonban nem az, hogy mit mond, hanem az, hogy hogyan. Nolan nagyszerűen bánik a különböző idősíkokkal, s azok néző elé tárásával. Lehet, hogy elsőre zavarosnak tűnik, de amikor eljön az a pont, amikor ezek a szálak összeérnek az már-már katartikus. A dialógusokkal is csínján bántak, de azoknak a szavaknak, mondatoknak (akár magyarul nézi az ember, akár eredeti nyelven) valódi súlyuk és jelentőségük van. A (számomra) teljes ismeretlenségből előkapott Fionn Whitehead pedig szimpatikus, és teljes mértékben azonosulható katonát hozott. De igazságtalan lennék, ha csak őt emelném ki! A többi színész is, legyen az híres (pl. Tom Hardy, Kenneth Branagh vagy Mark Rylance), akár kevésbé híres (Whitehead mellett Damien Bonnard, vagy Harry Styles) aktor, mindannyian nagyszerűen hozzák a történetben betöltött szerepüket. Tetszik a film lélektani vonala is (ezt leginkább Cillian Murphy karaktere testesít meg), az összetört katona alakja, aki a háború után már sosem lesz ugyanaz az ember, aki előtte volt. És még nem is beszéltem a zenéről és a fényképezésről: Hans Zimmer helyenként nagyon baljóslatú, helyenként pedig nagyon felemelő muzsikája remekül váltakozik, míg Hoyte Van Hoytema kamerakezeléséről szintén hasonlókat tudok elmondani: remek dinamikát adott ennek a remekműnek. Számos katartikus jelenettel operál a film, az egyik (számomra) már a legeslegelején történik, amikor a parton bombázzák a katonákat és mindenki a földre fekve próbál menedéket találni magának. A bombázás után pedig egyesek felállnak, míg mások (akiket eltalál a bomba) a földön maradnak. Ez a jelenet szerintem gyönyörű szimbolikával bír, akárcsak a parton hagyott, gazdátlan sisakok. S már önmagában az a tény, hogy civil hajó tulajdonosok vállalták a kockázatot és szó szerint belekeveredetek a háború borzalmaiba azért, hogy megmentsék a katonákat… na ez az a téma, ami megérdemli, hogy filmvászonra álmodják. Ebben a filmben minden a lehető legjobb helyén van, s az ilyen filmekért igenis megéri moziba járni!

MMcFly2015  2017. 07. 31.

C. Nolan garancia az egyedi és igényesen megrendezett filmekre, ez most sincs másként. Talán a lassabb folyású és erős dráma kedvelőinek még jobban a kedvébe tud járni, mint az eddigi nagyszabású mozijai. A párbeszédeket és a nagy - háborús filmekben látott - csatákat takarékra vette a rendező, mégis a képi világnak, a színészeknek, a repülők félelmetes hangjának és nem utolsó sorban Hans Zimmer tökéletesen passzoló filmzenéjének köszönhetően, a háború olyasfajta borzalmát tudja átadni, amit eddig a műfajon belül nem láthattunk. Már csak a felsorolt elemekért is kötelező a mozi, hogy minden élményt átadjon a film, amit csak tud. Nolan az idősíkokkal - akárcsak az Eredetben - megint játszik, sőt arra építi a filmet. Kezdetben nehezen tudtam átadni magam ennek a jellegű történetmesélésnek, de ennek a húzásnak köszönhetően minden perce figyelmet követel, és mikor összeérnek a szálak, egy plusz élményt kapsz a film végére. A rendező eddigi mozijai után órákat/napokat képes vagyok kattogni és beszélni róla, ez már önmagában egy nagy eredmény. Még többszöri megnézést igényel, hogy biztos összeálljon minden kép, amit ez a mestermű rejt magába. Ha mozitörténelmet nem is, de háborús filmek terén biztos maradandót alkotott Christopher Nolan.

Orosz István  2017. 07. 27.

Jó film volt, de szerintem nem a legjobb háborús feldolgozás. Nem volt fő, és mellékszereplő, mindenkinek volt egy kis szerepe. Látványos és megható volt egyben.

Bthewatcher  2017. 08. 17.

A sok negatív véleménnyel ellentétben tetszett a film , talán kicsit túl volt húzva, de nem annyira, hogy rossz legyen. nagyon tetszett és le a kalappal a rendezők előtt.

MP170506  2017. 08. 16.

Kiválóan összerakott film! Engem teljesen magával ragadott, lehúzott és összetört. Nagyon megrázó, sokat mondó drámai alkotás. Nem kellenek sokkoló képek ahhoz, hogy egy kiváló történelmi drámát kapjuk. Ez az!!

Jack Lowden
Jack Lowden
Aneurin Barnard
Barry Keoghan
Barry Keoghan
Aneurin Barnard
Filmsomnia.hu - Dunkirk
A Dunkirk mindaz, amit a moziélmény szó jelent, ennyire intenzíven letaglózó, fotelba láncoló két órát a Gravitáció óta nem láttunk IMAX formátumban. 95/100
Movieaddicts: Dunkirk
Nem egy szokványos háborús film a Dunkirk, és nem is egy jól megszokott Christopher Nolan darab, ezért is volt eszméletlen meglepetés a hatalmas fantáziával dolgozó rendező roppant mód visszafogott cselekményű új filmje. Nem igazán mond semmi újat, de ahogy mondja, ahogy össze van rakva, nincs is jobb szó rá, mint a mestermű. A Tökéletes trükk óta számomra ez Nolan legjobb filmje. 8,5/10
Supernaturalmovies: Dunkirk
A Dunkirk maga a döbbenetes, varázslatos, utánozhatatlan moziélmény. 9,5/10

Harry Styles elárulta, hogy Christopher Nolan számára olyannyira fontos minden apró részlet, hogy egyik forgatási napon azzal ment oda hozzá, hogy nem úgy van bekötve a cipőfűzője, mint egy brit katonának.

Hoyte van Hoytema operatőrnek 25 kilós IMAX kamerával kellett végigrohangálnia a napot, amit a GoPro hatás kedvéért kézben kellett mozgatnia. Christopher Nolan többször viccelődött azzal, hogy sokat költöttek masszázsra a forgatás alatt.

A filmben összesen közel hatezer statiszta látható, s voltak olyan jelenetek, amelyekben 1500 ember szerepelt.