Jurassic World: Bukott birodalom (2018)

Jurassic World: Fallen Kingdom

HercegPeter   2018. 06. 13.

:::A HOZZÁSZÓLÁS CSELEKMÉNYLEÍRÁST TARTALMAZHAT:::
Nem is tudom, hol kezdjem. Először is szeretném megköszönni a jegyeket, amiket tőletek kaptam. Mint látjátok, okosan használtam fel. Azt azt hiszem nyugodtan kijelenthetjük, hogy mint általában, az első rész itt is jobb lett. Mintha kicsit másolnák a Park-trilógiát (első rész: megnyílik a park, ahol elszabadulnak a lények, második rész: elhozzák a dinókat, akik randalírozásba kezdenek). Nálam hiba az, hogy elmozdítják a dinókat az élőhelyükről (jó, itt most muszáj volt). Úgy értem, egy nagy kúriában rohangáló Raptor számomra elég bugyuta látványt nyújt. Más "hibát" is véltem felfedezni. Ami működött az Indominus-Rexnél, az nem működött az Indoraptornál. Igazából ez csak egy hosszú mellső lábú Raptor volt. Kezdenek túlzásba esni ezzel a génmanipulációs dologgal. Van egy csomó dinó, amiből kilehetne hozni egy jó sztorit, ők meg próbálnak újakat kreálni. Ez elsőre bejött, most viszont nem. Például ott van mindenki kedvence, a T-rex, ami most méltatlanul kevés szerepet kapott és már csak egyfajta hősként jelenik meg, aki folyton megmenti a szereplőket, vagy elkapja a rosszfiút. Viszont a kevés szerepe ellenére így is lett két igen komoly jelenete: Az első felbukkanás, mikor levadássza a Carnotaurust és a végén, mikor szemben találja magát az állatok jelenlegi királyával, az oroszlánnal.Mindkettőhöz hozzátartozik az ikonikus kiáltás. Remélem a következő részben jóval nagyobb szerepet kap majd. Sok dolog volt, ami szintén működött az elsőben, de itt kevésbé. Az egyik ez a romantikus szál, ami annyira kiszámítható volt, hogy jobb lett volna (ebben a formájában) kihagyni. Ebben is az eredeti trilógiát másolják, ahol Alan és Ellie hasonló utat jár be. Ha egyszer szétmentek ne jöjjenek össze újra, csak azért, hogy aztán megint szétmenjenek. Ez egy ördögi kör. Egy másik itt egy kicsit elrontott dolog a humor. Voltak olyan jelenetek, amik kicsit vidámabbak, megmosolyogtatóbbak voltak, de ezekre senki sem fog emlékezni a film végén. Itt a humor már csak felesleges sallang volt, nem illett össze a drámaibb és félelmetesebb jelenetekkel. Az első részben ez is jobb volt. A rendező nem hazudtolta meg magát, itt is elég sokat épít horrorisztikus elemre. Az ilyen jelenetek főszereplői általában a kislány és az Indoraptor. Ezen jelenetek ellenére a 12-es karika elegendő, de azt szerintem mindenki tartsa be, mert EZ A FILM GYEREKEKNEK NEM VALÓ! Nem a félelmetesebb jelenetek, vagy a vér miatt, hanem mert rengeteg dinó hal meg benne. És ezzel elérkeztünk oda, ami a legnagyobb sokkot okozta számomra az egész filmben. Hogy a francba merték bántani a dinóimat? Én ezeken a filmeken nőttem fel, meg úgy alapból ezernyi játékdinó között. Erre most ezt kell végignéznem? Ahogy majdnem mindegyiket megölik? Oké, aláírom, így a történet drámai volt és a látványon is sokat dobott. De olyan rossz volt végignézni, ahogy lezuhannak és vízbe fulladnak. Aztán ott van a kikötőben, a füstben eltűnő és elpusztuló Brachiosaurus, ami számomra a valaha volt egyik legszomorúbb filmes momentum volt, pedig rengeteg olyan filmet láttam, amit mások végigbőgnek, de itt most kicsit nekem is elszorult a torkom. A barátnőm pedig meg is siratta szegény jószágot. Ezért mondom, hogy kell a 12-es karika, mert én például 10 évesen ettől a résztől olyan sokkot kaptam volna, hogy egy jó ideig biztosan nem emésztem meg és ezen csak még több játékdinó segíthetett volna. Így kicsit végigolvasva a kommentemet olyan mintha ez egy szörnyű rossz film lenne, de nem az. Annyi biztos, hogy a franchise egyik gyengébb részéről beszélhetünk, de a többi mai film mellett a jók közé tartozik. A látvány kifogástalan, a zene úgyszintén (ugye nem is lehet más) és a történet is legalább 4-es, a kisebb buktatók ellenére. Az akciójelenet is jók (bár talán néhol kicsit túlzóak), az alakítások pedig nem rontanak a filmen. De az biztos, hogy Juan Antonio Bayona nem lesz a kedvenc rendezőm.

Szilonka   2018. 06. 16.

J ól jár aki a moziban erre vált jegyet,
U nalom helyett azonnal beleszeret.
R emek szereplő gárda
A z előző rész óta erre vártam.
S okatmondó történet
S egyszer talán meg is történhet.
I zgalmas és kusza szálak
C sodálatosan szép tájak.

W ow érzés már a kezdetektől
O roszlánrészt a szerkezettől.
R endkívüli izgalmak
L elkedet csak hizlalja
D erűs mosolyt kacsingatnak.

B ábulatos a látvány
U jabb dínóra várván.
K özeledik a befejezés
O tt nem lesz lefejezés.
T alán egyszer még újra nézem
T eljesen felpezsdül tőle a vérem.

B írtam a raptort
I zgalmi faktort.
R emélem másnak is tetszett
O ltári tapasztalatokat szerzett.
D alokkal is jól áll
A legvégén minden összeáll.
L enyűgözött ez a rész
O dáig volta érte és kész,
M ár alig várom a következő részt!

indingo   2018. 06. 11.

Én a kezdetektől fogva nagy Jurassic Park/World rajongó vagyok és eléggé elfogult a sorozattal. A Bukott birodalom tipikusan 3D-re készült film, ami nem jelenti azt, hogy 2D-ben nem lenne látványos. A korábbi részekből megszokott légi felvételek itt is visszaköszönnek, amelyek ámulatba ejtőek. A vulkán kitöréses jelenetek is nagyon megkapóak és izgalmasak. Hangulatos lett a „dinoszaurusz-múzeum” is. Újra feltűnnek a Jurassic Worldből megismert új karakterek Chris Pratt és Bryce Dallas Howard, bár Omar Syt is szívesen láttam volna ebben a részben is. Jó ötletnek tartom, hogy az eredeti trilógia nagyágyúja Jeff Goldblum és feltűnik a filmben, bár csak perceket kapott. Tetszett a visszautalás az előző részre, picit felelevenítették az ott történtekeket. A történetben, a korábbiakhoz hasonlóan ismét fontos szerep jut egy gyereknek és nagy örömömre felcsendül a már jól megszokott John Williams dallam is. Nem is jut eszembe más hasonló film, ahol ugyanaz a dallam felcsendülne öt egymást követő részben is. És a feledhetetlen Tyrannosaurus rex ismét a legjobbkor tűnik fel a színen is menti meg a szereplőket. Az események folyamatosan követik egymást, nincs idő unatkozásra. Ismét megismerhetünk új dinoszaurusz fajokat. Teljesen valóságos az, amit látunk, holott tudjuk, hogy csak számítógépes trükk, de mégis kicsit újra dinoszauruszokkal játszó kisgyerekek lehetünk. Humor is megfelelően kezelték, nem voltak erőltetettek a poénok. A szerelni szál igazából ott folytatódott, ahol korábban abbamaradt és itt sem mentek el a készítők egy love story irányába, az mindvégig meghúzódott a háttérben. Maga az alaptörténet – ezzel a dinofekete-kereskedelemmel - amely körül a film pörög picit túlzó, de elnézem neki. Nem teljesen indokolt a dolog. Egy furcsa titokra is fény derül a film végén, remélem a soron következő részben nem feledkeznek meg róla a készítők. A befejezés ebben a részben sikerült a legbizonytalanabbnak, ezzel is felcsigázva a nézőket a Jurassic World 3-ra. Aki szerette a korábbi részeket, az nem fog csalódni ebben a részben sem. Már a látványért érdemes beüli rá.

ArpiHajdu és Réci   2018. 07. 23.

Emlékszem, hogy annak idején mennyire elvarázsolt a legelső Jurassic Park film a brutálisan élethű dinoszauruszokkal, az izgalmas cselekményével és a jól megírt karakterekkel. Aztán teltek-múltak az évek, jöttek az újabb részek (mondhatni törvényszerűen csökkenő minőséggel), majd 2015-ben a Jurassic World, amely remekül tudta meglovagolni a nosztalgiavasutat, s ennek köszönhetően lett anyagilag nagyon sikeres, kritikailag pedig nagyon megosztó. Eltelt három év, a kérdés pedig továbbra is nyitott: milyen irányba lenne érdemes vinni ezt a franchise-t? A Bukott birodalom érdekes film abban a tekintetben, hogy mintha két (és igencsak eltérő karakterű) kisebb filmet akarna egybegyúrni. Az első felében egy kaland/katasztrófafilmeket idéző mentőakciót látunk, míg a második felében egy gótikus horrorba bújtatott macska-egér játék ember és lény között. Amíg az első rész tempója irdatlanul gyors, tele van akcióval és pusztítással (no meg rengeteg dínóval), addig a felétől érezhetően visszavesz a tempóból Bayona és csapata. A történet kap egy új „überszauruszt” (nevezzük itt: Indoraptornak), s beüt újfent a krach: az irányítás kicsúszik az emberi kezek közül, a lények elszabadulnak, akiknek mi az első dolguk? Megtámadni az embereket! (Már megint, mondhatja a néző, s itt jön a jogos kritika, ami a történetet illeti: hát hány embert kell még felfalniuk ezeknek a lényeknek, hogy rájöjjenek a magukat okosnak vélő emberek, hogy mostmár elég, az emberi kíváncsiság és megalománia ennyire határtalan lenne?). Talán ez róható fel leginkább a film hibájának: a visszafogott kreativitása, már pedig ez a narratívának egyáltalán nem tett jót. Érezhető, hogy a Bukott birodalom több pénzből gazdálkodhatott, ezáltal nagyobb és látványosabb jeleneteket tud prezentálni, de ettől csak egynyári popcorn-mozi lesz. Emellett hiába harcol újfent együtt a Chris Pratt- Bryce Dallas Howard kettős, még a második filmre sem sikerült elérniük, hogy igazán izguljunk értük. (s legalább már Howard kisasszonynak is sikerült beszereznie egy jó kis túrabakancsot a tűsarkúja helyett). Vannak új karakterek (és visszatérők is, lásd Ian Malcolm), de a történethez nem sokat tudnak hozzátenni (külön érdekes ilyen szempontból a kislány háttere, de ezt a szálat ahogy bedobták, úgy merült a feledésbe a film során, bár felvet egy érdekes gondolatot, amit talán majd ki is bont a következő részben SPOILER Emberi klónozás, szabad a pálya SPOILER). A végén pedig egy tök érdekes morális dilemmát is el kezd boncolgatni, amit aztán banális egyszerűséggel old meg… Úgyhogy vannak itt hibák. Azért egy két pozitívumot is meg lehet említeni: néhány emlékezetes momentum akad a film első (porfelhőbe boruló sziget és haldokló dinoszaurusz látványa, komolyan szívbe markoló jelenet volt) és második felében egyaránt (bunkós fejű dinoszaurusz ámokfutása, amely némi humorral is megfűszerezte a látottakat), A rendezőváltás is jót tett (Bayona fényévekkel jobban tud atmoszférát teremteni Trevorrow-nál) a franchise-nak, csak mintha a forgatókönyvre nem fordítottak volna kellő energiát. A Bukott birodalom ugyan próbál az előző etaphoz képest új irányba mozdulni, csak sajnálatos módon ezt nagyon bátortalanul teszi, s összességében a jól bevált recepthez görcsösen ragaszkodva marad a látványfilm kategóriában, mint egy közepes, nyári blockbuster. 3 és 4 csillag között mozogva, ezúttal lefelé kerekítünk!

Orosz István   2018. 08. 22.

Sajnos nekem az első rész sikerét nem hozta, viszont voltak benne érdekes dolgok, és a végkimenetel is nagyon drasztikus volt amit nagyon tudok értékelni, mert a széria történetében egy új fejezetet nyitott.

BD Wong
Geraldine Chaplin
Geraldine Chaplin
Laura Dern
Toby Jones
James Cromwell
Ted Levine
Rafe Spall

A Jurassic World folytatása már nem elégszik meg azzal, hogy a korai részeket másolja, és bár óvatos duhaj, olyankor a legjobb, amikor új utakra téved. több»

Emlékszel még, mikor először láttunk dinoszauruszt? A nagy kérdés az, hogy ebből a csodából, a meglepetés elementáris erejéből sikerült-e megőrizni valamit az azóta eltelt 25 év alatt? több»

A Jurassic World második része nem egyszerűen rossz lett, hanem egy borzalmas, rettenetes, szörnyűséges filmnek még jóindulatból sem nevezhető valami, ami kiégeti az ember agyát. több»

Hawain nem voltak kitéve mobil WC-ék, ezért a stáb tagjai a természetben végezték el a dolgukat.

(Hetedik )

A filmet a Jurassic Park 25. évfordulóján mutatják be a mozik.

A Jurassic World 2-t már az első rész bemutatása előtt bejelentette a Universal stúdió.