Játssz egy LG 32LJ500V TV-ért! · Keressük a nap véleményíróját! Nyerj mozijegyet minden nap! Login

Láttad a filmet? Oszd meg a véleményed a közösséggel!

ArpiHajdu és Réci   2018. 03. 14.

Abszolút nincs gondom a feketékről szóló filmekkel, de be kell, hogy valljam engem kicsit felbosszantott, hogy ekkora hype-ot csapnak egy film körül csak azért, mert fekete szuperhősökről szól (intézzünk el neki egy Oscar-díjat, na jó azért ez túlzás). De a Marvel marketingstratégiájában és univerzumépítésében az a nagyszerű, hogy egyszerre zseniális és ördögi, így nem hagyja nyugodni az embert, akármennyire is előítéletekkel viseltetünk a filmjeik iránt. Ezt is megéltük tehát: a színes bőrűek is megkapták a maguk szuperhős/képregény filmjét (oké, volt egy Penge-trilógia, de arra ki emlékszik?) S ha már a Marvel belevágott T’Challa/Fekete Párduc történetébe akkor nem aprózta el: a casting 99%-ában fekete színészeket láthatunk (s ha már fehéreket is muszáj volt belecsempészni, akkor a lehető legjobb választás Martin Freeman volt, akit egyszerűen nem lehet nem szeretni). Ezzel önmagában nincs is különösebb probléma, ám kérdéses, hogy ezek az új irányból jövő kísérletezések mennyire tesznek jót e nagyszabású „univerzumépítésnek”. Egy biztos, hogy bevételi oldalról nézve a stúdió most sem hibázott, hiszen szépen tejel Wakanda királyának kalandja. De a nagy pénztömegek mellett vajon milyen filmet kapunk? Amolyan királydrámára hajazó történetvezetéssel operál a film, amelyre nem is lehet sok panaszunk: a címszereplőnk esendő, amely a szuperképességei mellett ad drámaiságot a karakternek, s arra is oda tudtak figyelni, hogy az antagonistát is fel tudták úgy építeni, hogy a motivációit a néző el tudja fogadni. Tény, a film legnagyobb erőssége a T’Challa és Eric közötti ellentét mind fizikai, mind gondolati síkon. Mellettük kapunk érdekes (Letitia Wright, aki nekem abszolút a kedvenc karakterem volt a filmből, Martin Freeman, Andy Serkis) és kevésbé érdekes mellékszereplőket (Angela Bassett, Forest Whitaker), és egy gyönyörűen megalkotott wakandai világot (tudván azt, hogy a Végtelen háborúban az afrikai ország fontos szerepet fog kapni, ez nem is lehet véletlen). Ha valamire nem lehet panasz, akkor az a látványvilág, legyünk akár az Egyesült Államokban, akár Wakandában a történet szerint. Illetve még valamire: a megszokott marveles humor még mindig működik, még akkor is, hogy érezhetően több moralizálást csempésztek a sztoriba (erre egy Thor: Ragnarök után talán szükség is volt), ám e kettőnek a váltakozása még mindig jól működik. Ahogy az is nagyon szimpatikus, ahogy az ősi afrikai kultúrát idéző elemek keverednek a modern kor vívmányaival (technológiai újítások, rapzene stb.) Vannak azonban a Fekete Párducnak olyan aspektusai is, amelyek sajnos az összképen rontanak. Az egyik ilyen a minden eredettörténetnek a rákfenéje: a kiszámítható cselekmény, s érzékelhető az is, hogy valamit nagyot akar előkészíteni (ezt érthetjük akár a Végtelen háborúra, akár T’Challa második önálló kalandjára). Nem tudom, de valamiért hiányzik belőle az a fajta „hűha-élmény”, amelyet nagyon várok már egy Marvel-filmtől. Hozzáteszem, hogy e negatívumok ellenére is egy élvezhető filmmel van dolgunk, de inkább popcorn-moziként maradt meg a számomra, mintsem meghatározó filmvarázs. Na de ezzel még úgysincs vége a Marvel tündöklésének, s nyilván minden, ami ezután jön, már csak még zseniálisabb lehet, mint az eddigiek. Szokták mondani, hogy a csúcson kell abbahagyni, de talán a Marvel úgy gondolja, hogy még messze nem érte el a hóhatárt.

Shelby07   2018. 04. 17.

Alapvetőn tetszett a film, bár kicsit másabb volt mint amire számítottam. Habár a legtöbb ismerősöm akik már látták azt mondták, hogy az egyik legjobban sikerült Marvel film lett.. hát sajnos ezt vitatom. Jó volt, de nem a legjobb, és több sebből is vérzik az egész (spoiler miatt nem említek semmit). A látványvilág miatt adtam meg a 4 csillagot, mert egyébként annyira nem volt szuper. Egyszer mindenképp meg kell nézni, hiszen ahogy a legtöbb szuperhős film, ez is hozzátett egy kicsit a Marvel világhoz, de sajnos a moziban sokszor nevettem és nem azért mert poén volt. Én úgy vélem, hogy volt pár "gagyi' rész, és a magyar szinkronról meg ne is beszéljünk. A szinkron egyszerűen botrányos volt.. Szóval aki szereti a szuperhős filmeket, az mindenképp nézz meg, de ha teheti akkor ne szinkronnal, mert borzalmasan lerontja az így is az elvárásoknál gyengébbre sikerült filmet. De ahogy az elején is írtam, alapvetően tetszett a film, de semmiképp sem a legjobb marvel film. Inkább a DC Igazság Ligájához hasonlítanám, ami szintén valamelyest alul teljesített az elvárásokhoz képest.

Orosz István   2018. 02. 17.

Nekem nagyon is tetszett, akciódús volt látványos volt. Bár egy felvezetést érdemelt volna, hisz nem olyan ismert Marvel karakter, ehelyett csak nahy vonalakban elmondták minek köszönheti az erejét.

alexxx   2018. 02. 14.

Na jó, azért egy kicsit túl van hájpolva a film, de kétségkívül megint erőset húzott a Marvel. Ismét a többi szuperhősfilmtől eléggé különböző mozit kaptunk mind történetében, mind látványában, amiben pont annyi ismerős elem van, amitől otthon tudjuk magunkat érezni a bejáratott filmuniverzumban. A szereplők nagyon rendben vannak, a sztori érdekes, végre vagy egy karakteres nemezis, ami a Marvelnél nem mindig jön össze, és akad itt azért mondanivaló is. Összességében egy egy olyan film lett a Fekete Párduc, ami megéri a mozijegy árát, és gyakorlatilag minden általa kitűzött célt megugrott. Nem tökéletes, és azt sem mondom, hogy ez a Disney legjobbja, de annyi biztos, hogy csalódást aligha fog okozni.

Hetedik   2018. 02. 27.

Egy újabb látványos világmegmentő CGI orgia a Marvel égisze alatt. Annyi a változás, hogy ezúttal színesbőrűek a főszereplők. Beillik a képregénymozik végtelen sorába.

Ryan Coogler
Chadwick Boseman

Megszokott Marvel színvonalon elkészített, látványos, akció–sci-fi a Fekete Párduc, némi moralizálással vegyítve, szinte csak fekete színészekkel előadva. Valójában egy dologtól eltekintve merőben súlytalan film. Dramaturgiailag minden stimmel benne, de emiatt kiszámítható is. Sebaj, ezzel már kihúzzuk, amíg beköszönt az Infinity War. 7/10 több»

Látszik, hogy nagyot akart fogni a Marvel ezzel filmmel és sikerült is neki. Komoly téma, kellő mennyiségű humor, a megszokott sztárparádé, egy teljesen új helyszín, amely újfent megbolygatta az univerzumot. A 2 óra 15 perc játék idő úgy elrepült, hogy csak néztem. 90/100 több»

Több egzotikum, kevesebb humor, súlyosabb dráma, fontosabb üzenet – a feketék szuperhősének gyomrosait nem mindenki élvezi majd, ám az kétségtelen, hogy a Marvel továbbra sem fél az új irányoktól. És ez jó. 75/100 több»

A wakandai nyelvhez a xhoszai, egy dél-afrikai nyelvcsaládból származó dialektus szolgált alapul.

(ArpiHajdu és Réci )

Mivel sem Ryan Coogler rendező, sem Chadwick Boseman főszereplő nem járt még korábban az afrikai kontinensen, a forgatások előtt mindketten odautaztak, hogy fel tudjanak készülni a filmre, Boseman egy nyelvészt is felkeresett, aki segített neki a helyi dialektus elsajátításában.

(ArpiHajdu és Réci )

A Fekete párduc először 1966-ban tűnt fel a Fantasztikus négyesben, 1968-ban a karakter a Bosszúállók csapatához csatlakozott, 1977-ben pedig már saját képregényt szenteltek neki.